Hlavní obsah

Lipno opět potvrdilo nutnost existence vodních záchranářů

Novinky, Adéla Černá

Během úterní noci se Lipno mohlo stát, jako tomu bylo již mnohokrát, svědkem další tragédie. V oblasti zvané Valtrov se totiž pohřešoval člověk.

Foto: Pavel Černý

Ilustrační foto - noční zásah vodních záchranářů na Lipně

Článek

Co se vlastně stalo?

Několik minut po desáté hodině večerní vyplula hlídka vodních záchranářů k pohřešovanému dospělému muži, který měl přepravit veslici od břehů Bližší Lhoty do místa zvaného Valtrov. Jelikož se jednalo o člověka, který nepatří mezi místní obyvatele, snadno se na vodní ploše ztratil a původní místo přistání úplně minul.

Pokračoval dál a s pramicí dojel až do Kyselova, který je od Valtrova vzdálen dokonce několik kilometrů. Muže pohřešovali jeho rodinní příslušníci již od odpoledních hodin, zavolat na pomoc profesionály se však rozhodli, až když začala padat tma.

Rychlá reakce vodních záchranářů

„Zda je naživu někde na břehu, nebo se s loďkou převrátil, jsme nemohli tušit, i proto naše hlídka vyjela v těchto nočních hodinách, ačkoliv stálé služby držíme až v letních měsících. Výhodou je, že na Lipně žijí naši členové, takže zasahovat mohou takřka okamžitě. Pro tyto účely jsme vyčlenili člun, který je k dispozici od okamžiku, kdy jsou podmínky pro provoz záchranného plavidla možné. Aktuálně je na zásah náš člun připraven již od začátku května,“ komentoval rychlý výjezd svých lidí šéf lipenských vodních záchranářů Milan Bukáček.

Síla vůle, nebo podcenění lokality?

„Je až s podivem, co byl ten člověk schopen dokázat. Z místa, kde přistál, šel pěšky až do rakouského Aigenu, který je vzdálen zhruba 8 km od břehu Lipna. Když zjistil, že se opět ztratil, vrátil se zpět k přehradě a pokračoval v cestě směrem k Valtrovu, kde ho v brzkých ranních hodinách našel oznamovatel, který se jej vydal hledat po souši,” upřesnil další okolnosti zásahu Bukáček.

Dobrovolníci na profesionální úrovni

Rychlost, s jakou byli vodní záchranáři schopni reagovat, je až neuvěřitelná, vzhledem k tomu, že se jedná o dobrovolníky a za svou práci nejsou nikterak honorováni. V případě takového zásahu doslova opustí svou rodinu, aby mohli pomoci člověku v nouzi.

„Noční vyhledávací akce je nejen fyzicky, ale i technicky a především psychicky velmi náročná. Nevíte, zda je ten, koho hledáte ještě na živu a kde se v té tmě, která vás obklopuje, vůbec může nacházet. Vodní plocha lipenské přehrady je rozsáhlá a pohřešovaný může být prakticky kdekoliv obzvlášť, když se prvotní informace o jeho pohybu úplně rozcházejí,” vyjádřil se k zásahu Petr Urban, jeden ze zasahujících vodních záchranářů.

Podpora vodních záchranářů v České republice je v současné době velmi tristní, jelikož nejsou zahrnuti v rozpočtu garantovaném státem. Na svou činnost si tak musí vydělávat sami a materiální a technické vybavení, které používají při svých zásazích tak doslova dotují z vlastní kapsy. Vodní záchranáři totiž slouží úplně bezplatně.

Výběr článků

Načítám