Hlavní obsah

Filantropická sezóna byla zakončena v Litomyšli

Novinky, Michal Chlumský

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V Litomyšli se uzavřel cyklus Burz filantropie – setkání podnikatelů, neziskových organizací a veřejné správy. Na přehlídce neziskovek z okresu Svitavy se prezentovalo 5 projektů. Donátoři z regionálních firem, města Litomyšl a Pardubického kraje na jejich vznik přispěli dary v hodnotě 295 000 Kč.

Foto: Michal Chlumský

Zástupci neziskových organizací a donátoři Burzy filantropie

Článek

Burzu filantropie pořádá již čtvrtým rokem Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj. Mezi štědrými donátory se letos tradičně objevili zástupci firem Medesa, Saint-Gobain Adfors, Nadační fond J & T, AB Plast, Rádio Černá Hora, město Litomyšl a Pardubický kraj. Nově je doplnila i Nadace ČEZ a vodárenská společnost VHOS. 

Nových veřejně prospěšných projektů nakonec vznikne šest. Kromě pěti prezentovaných získalo přímou podporu od donátora, tzv. divokou kartu, Centrum J. J. Pestalozziho. Nadto obdržely organizace Rytmus Východní Čechy a Komuniké o.p.s. šek na mediální kampaň ve výších 10 000 Kč. 

Díky svým perfektním prezentacím si na Burze filantropie vysloužila podporu Oblastní charita Polička s projektem „Vyženeme nezvaného nájemníka“. Nezvaným nájemníkem je brouk tesařík krovový, který se zakousává do střechy sídla charity – je proto nutné opravit napadené trámy a zabezpečit dřevo proti škůdci. Uspěla také Farní charita Litomyšl. Smyslem jejího projektu „Když se nadechnu, zvládnu víc“ je vytvoření vhodných pracovních prostor, které poskytnou důstojné zázemí pro pečovatele z respitní péče, jediného zařízení tohoto typu na Litomyšlsku. 

Svůj první úspěch na Burze filantropie zaznamenala organizace Generace 89 s projektem „Prima odpoledne“. Takové prima odpoledne znamená smysluplné a aktivní trávení volného času dětí ze sociálně potřebných rodin, a to v doprovodu nového kamaráda – studenta pedagogické školy. „Starší bráchové a ségry“ budou s dětmi chodit na výlety a pomáhat jim zahnat jejich smutky. Generace 89 nám například prozradila, že jedno z těchto dětí nikdy nebylo v lese nebo, že když pro desetileté děvče uspořádali oslavu narozenin, byla její první v životě. A to vše „Prima odpoledne“ mění. 

Poprvé si odměnu z burzy odnesl i Spolek archaických nadšenců. Těm se totiž podařilo zachránit a obnovit kaple ve Vysokém lese u Sebranic na Svitavsku. Respekt si zaslouží i proto, že veškeré práce dělali dobrovolnicky a bez nároku na odměnu. Nyní mohou vydat o svém snažení knihu, která opravené kaple představí veřejnosti a poskytne zároveň manuál dalším restaurátorům, kteří se budou chtít pokusit o něco podobného. Projekt donátory velmi zaujal a přímo na burze si se spolkem domluvili i společný turistický výlet po kapličkách. 

Z „charitní rodiny“ uspěla i Charita Svitavy s projektem „Tvořivá dílna – místo, které pomáhá“. Ta bude sloužit klientům charity, budou zde moci rozvinout své dovednosti a naučit se vyrábět šperky, dárkové předměty a podobně. 

Tím výčet úspěšných projektů v letošním ročníku Burzy filantropie končí, vznik dalších však můžeme očekávat. Neziskové organizace působící v Pardubickém kraji budou mít i v příštím roce možnost na webu www.burzafilantropie.cz přihlásit do burzy své veřejně prospěšné projekty a nalézt díky nim nové partnery mezi osvícenými podnikateli, firmami i veřejnou správou.

Reklama

Výběr článků

Načítám