Hlavní obsah

Záchranná stanice u Poděbrad chystá Vánoce pro zvířata, lidé mohou darovat krmení

1. 12. 2022, 13:05

Na podzim se do záchranné stanice Huslík u Poděbrad dostávají nejčastěji ježci, od září jich bylo přes 200. Kvůli častým mlhám ošetřují také více zvířat poraněných nárazem do překážek.

Foto: HZS Středočeského kraje

Na podzim se do záchranných stanic nejčastěji dostávají ježci.

Článek

Letos se zatím zaměstnanci stanice postarali zhruba o 2000 zvířat. Péče o ně je meziročně nákladnější, jen na energiích a pohonných hmotách to zatím činí zhruba o 100 000 korun více.

„Cenu elektřiny zafixovanou nemáme, takže se nám nyní zálohy navýšily, za celý rok jsme zatím zaplatili asi o 60 000 korun víc, naštěstí vytápění a ohřev vody máme na kotel na dřevěné štěpky, což nás zachránilo,“ vysvětluje mluvčí stanice Marta Kroča Bryndová.

Meziročně víc stálo kvůli dražším pohonným hmotám také dojíždění pro zraněná zvířata, zatím zhruba o 40 000 korun.

Aby stanice nebyla ve ztrátě, potřebuje podle mluvčí od dárců do konce roku získat ještě zhruba 250 000 korun. „Pro příští rok nemáme úplně jisté financování, pravděpodobně budeme muset sehnat asi 1,5 milionu korun od dárců,“ uvedla.

Teď před Vánoci budou tak ze záchranné stanice rádi, když se lidé zapojí i do materiální sbírky, která začne 17. prosince spolu s rozsvěcením stromu a potrvá do konce roku. Seznam nejpotřebnějších položek uvádí stanice na webu. Nejčastěji se jedná o krmení, například masové konzervy, ovoce, zeleninu nebo tvrdý chleba a pečivo.

Kromě darů přispívá na provoz stanice Středočeský kraj a zhruba 30 procent nákladů kryje dotace ministerstva životního prostředí z programu péče o krajinu. „Snažíme se oslovit taky co nejvíce měst a obce, kde působíme. Hledáme i další možnosti, nově zřejmě nabídneme přednášky pro školy a školky se zvířátky přímo ve školách, momentálně nabízíme jen ty u nás na Huslíku,“ doplnila mluvčí.

Zvířata na Huslíku ročně spotřebují zhruba 5000 kilogramů masité stravy, 500 kilogramů granulí a 130 kilogramů moučných červů. Darovat krmení a další věci mohou lidé přímo ve stanici.

Poděbradská stanice je součástí národní sítě záchranných stanic, kterých je v celém Česku 34, ve Středočeském kraji pět. Vznikla v roce 1984 v Pátku u Poděbrad. Z původních provizorních prostor v rodinném domě zakladatele stanice Luboše Vaňka se v roce 2005 přestěhovala do Klicperovy hájenky na Huslíku u Poděbrad. Pracovníci stanice přijímají zvířata sedm dní v týdnu, loni jich bylo téměř 2250.

Kvůli drahotě dávají lidé méně peněz na charitu

Domácí

Sbírka Krabice od bot opět zpříjemní Vánoce dětem ohroženým chudobou

Vánoce

Reklama

Výběr článků