Článek
„Už dosti dlouho žijeme pod obrovským množstvím sankcí, ale naše hospodářství funguje. Přirozeně jsme si v tomto směru vytvořili určitou imunitu,“ řekl Peskov podle agentury TASS.
Graham souhlasil, že se Rusko „naučilo žít“ se sankcemi. „Zjevně nechápete, že prezident Trump mění pravidla hry a chystá se zavést cla na země, které kupují vaši ropu a plyn, čímž podporují vaši válečnou mašinérii. Možná byste si měl v blízké budoucnosti ověřit, zda tyto země sdílejí váš arogantní postoj,“ napsal Graham na síti X.
Dodal také, že většina zástupců obou stran v Kongresu „je připravena pomoci prezidentu Trumpovi v tomto úsilí“.
Na počátku týdne Trump prohlásil, že Spojené státy začnou do 10 dnů uvalovat cla a další opatření proti Rusku, pokud Moskva neprokáže pokrok v ukončení války na Ukrajině.
Podle Peskova bere Kreml Trumpovy nové výroky o hrozbách sankcemi na vědomí a zatím neplánuje poskytovat žádné podrobnější komentáře. „Ne, zatím nemohu říci nic více. Ano, bereme na vědomí všechna tato prohlášení,“ řekl Peskov. Již v úterý v reakci na Trumpem zkrácenou lhůtu ultimáta uvedl, že speciální vojenská operace, jak válku na Ukrajině Moskva nazývá, pokračuje.
Rusko podle odhadů okupuje asi pětinu ukrajinského území včetně Krymu, který anektovalo na jaře 2014. Nepodařilo se mu ale svrhnout prozápadní vládu v Kyjevě a zlomit odpor Ukrajiny, která se za podpory Západu již čtvrtým rokem brání ruské agresi.