Článek
„(USAF) podpořilo udržitelnost F-16 dodaných na Ukrajinu Evropany, když poskytlo Ukrajině na náhradní díly nepoužívané a zcela neoperační F-16,“ uvedl mluvčí amerických vzdušných sil pro server The War Zone. „Tyto F-16 byly vyřazené u aktivní americké služby a nejsou letuschopné. Postrádají klíčové součástky, jako je motor nebo radar, a nemohou být uvedeny do operačního stavu,“ dodal ještě.
Na dodávku upozornilo několik fotografií pořízených na letišti v arizonském Tucsonu. Je na nich vidět obří transportní An-124 ukrajinské společnosti International Cargo Transporter pro přepravu velkých nákladů. Nakládají do něj přes spuštěnou rampu v zadní části trupu v kokonech zabalené trupy stíhaček F-16, jejichž tvar je jasně identifikovatelný. Mají odmontovaná křídla, ocasní plochy i motory a radary.
Spotted in Tucson, Arizona yesterday. Photos just sent to me by a follower.
— Laura Loomer (@LauraLoomer) April 26, 2025
“International Cargo Transporter” with Ukrainian flags.
Based out of Ukraine
Interesting. pic.twitter.com/0ski9pONmK
Záznamy o pohybu letadel ukazují, že An-124 odletěl 26. dubna na polské letiště Rzeszów-Jasionka, které se používá pro dodávky zbraní a výzbroje na Ukrajině.
Trupy byly uskladněné na základně Davis-Monthan, kde skončily stovky amerických letadel vyřazených ze služby. Základna je v aridní suché oblasti, takže tam netrpí korozí. Navíc jsou pečlivě zabalené.
While confirming the details of this, I found further pictures posted online by a local transportation company showing a third wrapped F-16 at Davis-Monthan and being loaded into the Antonov An-124. pic.twitter.com/xKCTAPxX03
— Keystone Intel (@KSOSINT) April 29, 2025
Zřejmě šlo o jedny z prvních verzí F-16 A Block 15, čemuž nasvědčuje tvar antény IFF v přední části trupu.
Dodávky F-16 od evropských uživatelů
Ukrajině zatím bylo přislíbeno asi 85 operačních F-16, 24 z Nizozemska, 19 z Dánska, 12 z Norska a 30 z Belgie. Zatím není jasné, kolik jich bylo předáno. Belgie uvedla, že dodávku odkládá pro nedostatek náhradních dílů.
Část předaných F-16 zřejmě zůstala v Rumunsku, kde se provádí výcvik ukrajinských pilotů.
V dubnu velitel amerických sil v Evropě (SACEUR) Christopher Cavoli vypověděl před senátní komisí, že k dodávkám na Ukrajinu byly připraveny další F-16, ale neuvedl odkud.
USA se nevyjádřily, kolik už Ukrajině dodalo F-16 na náhradní díly a jaké části a kolik jich plánuje dodat.
Ukrajina zatím ztratila dvě F-16, jednu loni zřejmě vlastní palbou, druhá byla sestřelena Rusy 12. dubna. Vzhledem k tomu, že Kyjev starší dodané F-16 využívá hojně při ochraně vzdušného prostoru proti střelám s plochou dráhou letu a nově i k útokům na pozemní cíle, budou se rychle opotřebovávat.