Hlavní obsah

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc o objemu 675 milionů dolarů

8. 9. 2022, 18:33

Americký prezident Joe Biden schválil další balík vojenské pomoci Ukrajině o objemu 675 milionů dolarů (16,6 miliardy Kč), včetně munice pro salvové raketové systémy HIMARS. Ve čtvrtek to na úvod jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu prohlásil ministr obrany USA Lloyd Austin. Na závěrečné tiskové konferenci pak poděkoval Česku, Polsku a Slovensku za jejich pomoc Ukrajině, aby se mohla bránit.

Foto: ČTK/AP

Americký ministr obrany Lloyd Austin

Článek

Austin také řekl, že Ukrajina, která od února čelí ruské invazi, si může být nadále jistá dlouhodobým pokračováním západní vojenské pomoci.

Dodal, že vedle dodávek zbraní se to týká i výcviku ukrajinských ozbrojených sil. Ty označil za inspiraci pro to, jak je země odhodlána bránit svou svobodu a demokracii.

„Nový balík zahrnuje další GLMRS (rakety pro HIMARS), houfnice ráže 105 milimetrů, dělostřeleckou munici, střely HARM, terénní vozy Humvee, protitankové systémy, menší zbraně a další,“ řekl Austin.

Válka ještě neskončila, ale Rusko již neuspělo ve strategických cílech, řekl americký generál Milley

„Jsme tady, protože odmítáme svět, ve kterém mocnosti mění hranice silou,“ řekl Austin. „Tvář války se změnila a stejně tak se mění i mise naší kontaktní skupiny,“ uvedl americký ministr a zdůraznil, že pomoc Ukrajině bude dlouhodobá.

„Budeme pracovat na výcviku ukrajinských sil v dlouhodobém horizontu. Budeme spolupracovat na integraci ukrajinských kapacit a posílení společných operací v dlouhodobém horizontu,“ řekl Austin.

„Budeme spolupracovat na posílení našich základen zbrojního průmyslu, aby mohly v dlouhodobém horizontu splnit ukrajinské požadavky. Budeme spolupracovat na výrobě a inovacích, abychom uspokojili ukrajinské obranné potřeby v dlouhodobém horizontu,“ dodal.

Austin rovněž hovořil o tom, že pomoc Ukrajině v podobě tanků a klíčových těžkých zbraní poskytují další demokratické země. Na závěrečné tiskové konferenci pak uvedl, že chce výslovně poděkovat Česku, Polsku a Slovensku za to, že oživily své průmyslové základny, aby pomohly naplnit obranné potřeby Ukrajiny.

Ukrajinci u Charkova pronikli až 50 kilometrů do ruské obrany

Podle amerického ministra obrany jsou úspěchy ukrajinské armády podporované dodávkami zbraní ze Západu očividné.

„Vidíme úspěchy našeho úsilí na bojišti,“ řekl. Uvedl, že i když Rusko pokračuje v brutálním ostřelování ukrajinských měst, dokázala ukrajinská armáda na jihu země zahájit protiofenzivu. Dodal, že ruská agrese není ničím jiným než nelegální, imperiální a neobhajitelnou dobyvačnou válkou.

Reklama

Výběr článků