Článek
Vedení ruské diplomacie to uvedlo v prohlášení, jímž reagovalo na útok z téhož dne na město Olešky v okupované části Chersonské oblasti. Podle ruského ministerstva šlo o „ruský civilní objekt - přeplněný trh“, při útoku „podle předběžných údajů bylo zabito sedm civilistů a více než 20 lidí utrpělo zranění“.
„Je zcela zřejmé, že za marnými a nepodloženými tvrzeními kyjevského režimu a jeho podporovatelů na Západě o takzvané obnově Ukrajiny v hranicích z roku 1991 je kanibalský instinkt vyhladit vše ruské. Samozřejmě že Rusko nikdy nedovolí, aby se takový scénář uskutečnil,“ stojí v prohlášení, z nějž citoval také list Ukrajinska pravda.
Podle Moskvy je útok na Olešky „další krvavý válečný zločin ukrajinských nacistů proti mírumilovnému ruskému obyvatelstvu“. Útok byl proveden záměrně o svátečním dni (1. máj), kdy šli lidé nakupovat, aby se maximalizoval počet obětí mezi civilisty, tvrdí dále ruské ministerstvo s tím, že se tak „znovu ukázala naprostá neschopnost novobanderovské kliky“ jednat o míru.
Kyjev se k úderu na Olešky nevyjádřil, vzájemné ostřelování mezi Ukrajinou a Ruskem s pomocí dronů a raket je ale klíčovou součástí konfliktu, který trvá už déle než tři roky od doby, kdy Rusko zahájilo proti sousední zemi agresi a okupuje asi pětinu jejího území.
Rubio: Ukrajina nemůže Rusy vytlačit
K územním otázkám mezi Ukrajinou a Ruskem se mezitím vyjádřil americký ministr zahraničí Marco Rubio. V rozhovoru pro televizní stanici Fox News řekl, že válku na Ukrajině nelze vyřešit vojenskou cestou.
„Je to válka, která nemá vojenské řešení. (Ruský prezident Vladimir) Putin v podstatě nemůže zabrat celou Ukrajinu. A Ukrajina nemůže zatlačit Rusy zpět tam, kde byli v roce 2014,“ uvedl Rubio.
Minulý měsíc americký prezident Donald Trump opakovaně uvedl, že „Krym je pro Ukrajinu ztracen“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jakékoli postoupení ukrajinského území včetně Krymu Rusku odmítá. „To se nestane. Je to naše území, území ukrajinského lidu,“ řekl Zelenskyj s tím, že jde jen o „dočasně okupovaná teritoria“.
Rusko mezinárodní hranice uznalo
Ukrajina získala nezávislost v roce 1991 s rozpadem bývalého Sovětského svazu. Oficiálně byla vyhlášena 24. srpna 1991 a v prosinci téhož roku ji potvrdili občané v referendu, když se pro samostatnost vyslovilo 92 procent hlasujících.
Moskva uznala ukrajinskou nezávislost 28. srpna 1991 a v prosinci ji pak potvrdil i tehdejší ruský prezident Boris Jelcin. Mezinárodně uznanou hranici mezi Ruskou federací a Ukrajinou Moskva uznala také v roce 2004 ve vzájemné smlouvě obou zemí.