Článek
„Nepřítel zaútočil na Oděsu údernými drony. Došlo k velkému poškození civilní infrastruktury, včetně obytných budov. Na některých místech vypukly požáry. V současné době všechny příslušné složky pracují na odstranění následků útoku,“ uvedl v noci na Telegramu šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper.
Ve 3:00 místního času (4:00 SEČL) Kiper hlásil zničení výškových budov, soukromých domů, civilní infrastruktury a aut. Na několika místech vypukly požáry.

Následky dronového útoku na Oděskou
„Rozsáhlý ruský útok na Oděsu. Bohužel dva lidé zemřeli, podle předběžných informací bylo dalších 15 zraněno. Poškozeny byly obytné výškové budovy, soukromé domy, supermarket, škola a auta,“ informovala na Telegramu záchranná služba.
V nejvyšším patře jednoho z poškozených domů žil starší pár, který se nyní pohřešuje.
Na Ukrajinu letělo pět raket a 170 dronů
Od večera 30. dubna Rusové zaútočili na Ukrajinu pěti balistickými raketami Iskander-M a 170 útočnými bezpilotními letouny a dalšími typy simulačních dronů, 142 dronů nedosáhlo cíle, uvedly Vzdušné síly Ozbrojených sil Ukrajiny na Telegramu.
„K 8:30 bylo potvrzeno sestřelení 74 útočných bezpilotních letounů (dronů jiných typů) Šáhid na východě, severu, jihu a ve středu země. 68 nepřátelských simulátorových dronů bylo ztraceno na místě (bez negativních následků),“ dodaly.
Rusové útočili na Oděskou, Charkovskou, Sumskou, Doněckou a Kyjevskou oblast. Rakety byly odpáleny z okupovaného Krymu, drony byly odpalovány ze směru ruských měst Kursk, Millerovo, Orel, Primorsko-Achtarsk a také z mysu Čauda, který se nachází na Krymu.
„Letecký útok byl odražen letectvem, jednotkami protiletadlových raket, prostředky elektronického boje a mobilními palebnými skupinami ukrajinských obranných sil,“ uvedla Ukrajinska pravda.
Rusové pokračují v útocích na civilní cíle na Ukrajině i poté, co americký prezident Donald Trump vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby s útoky přestal. Spojené státy už v březnu přišly s plánem na 30denní úplné příměří, který Ukrajina bezpodmínečně přijala. Rusko jej ovšem odmítlo s tím, že se sice jedná o správnou myšlenku, ale jakékoli příměří musí vyřešit „základní příčiny konfliktu“. Američané již pohrozili, že pokud se příměří nepodaří v brzké době dohodnout, z vyjednávání se stáhnou.