Hlavní obsah

Rusové udeřili na ropovod Družba

Ruská armáda v úterý zaútočila na ropné zařízení ve městě Brody ve Lvovské oblasti, přes které na Slovensko a do Maďarska proudí ruská ropa. Informuje o tom list Ekonomična pravda, podle něhož jde o vůbec první ruský útok na ropovod Družba.

Foto: Jedrzej Wojnar / Agencja Wyborcza, Reuters

Ropná stanice ropovodu družba v Adamowu v Polsku, ilustrační foto

Článek

Po ruském zásahu v zařízení vypukl požár, uvedla podle listu Brodovská městská rada. Město následně zrušilo vyučování ve škole a obyvatele vyzvalo, aby zůstali doma, a pokud možno, nevycházeli na ulici.

Jako první o útoku informoval server enkorr.ua, podle něhož Rusové na zařízení zaútočili bezpilotním letounem. Obě ukrajinská média pak uvedla, že zasažený objekt ve městě Brody je spojený s ropovodem Družba, skrz který se na Slovensko a do Maďarska přepravuje ruská ropa.

O útoku na Lvovskou oblast informoval i šéf vojenské správy tohoto regionu Maksym Kozyckij. „Nepřítel zaútočil na infrastrukturní objekt ve Lvovské oblasti. Na místě pracují všechny příslušné služby. Podle předběžných informací nejsou žádné oběti ani zranění,“ napsal v úterý ráno na Telegramu.

Kromě Lvovské oblasti Rusové zaútočili v noci na úterý také na Oděskou oblast, kde zemřeli nejméně dva lidé a dalších 23 bylo zraněno. Dále na Dněpropetrovskou, Mykolajivskou, Sumskou a Charkovskou oblast. Právě v posledním zmíněném regionu pak asi 80 procent lidí v této oblasti přišlo o dodávky elektřiny, informovala v jiné zprávě Ukrajinska pravda. Dohromady Rusové vyslali v noci na úterý 165 dronů, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.

Výběr článků

Načítám