Článek
Na sociálních sítích se objevily nejen fotografie, ale i video zachycující stroj v letu. Zatímco na snímcích má klasickou dvoulistou vrtuli, na videu ho pohání třílistá s kuželem, což ukazuje, že se ještě stále laboruje s pohonem.
O zahájení úpravy cvičného letounu na „stíhač dronů“ informovala už loni v srpnu agentura RIA Novosti s tím, že jím byla pověřena konstrukční kancelář Aviastrojitzěl. Stroj měl dostat i nové navigační a komunikační zařízení, aby mohl přijímat data od radiolokátoru, který odhalí nepřátelský dron. Letadlo je vyzbrojeno samonabíjecí brokovnici Izmaš Sajga 12, kterou používají různé ruské polovojenské jednotky zaměřené na boj s teroristy.
A Russian Yak-52B2 light-engine aircraft modified to shoot down Ukrainian long-range UAVs.
— Uncensored News (@uncensorednews9) May 18, 2025
The aircraft is equipped with a PEGRAM S400 comprehensive surveillance system to detect UAVs, a modified cockpit, and a Saiga-12 12mm automatic shotgun to shoot them down.
Add us on… pic.twitter.com/Vo6WmxsIJq
Improvizovaná úprava ukazuje, jaký problém představují pro Rusy ukrajinské drony dalekého dosahu. Zbraň i senzor jsou jen podvěšené, což je jednodušší než upravovat křídlo či trup pro jejich pevnou montáž.
🛡️🇷🇺Yak-52B2'nin uçuş görüntüleri https://t.co/d39f9sAKbU pic.twitter.com/oo64s5IPF1
— Defence Turk (@Defence_Turk) May 19, 2025
Brokovnice jsou kvůli rozptylu často využívány proti dronům. Musejí se však používat na krátkou vzdálenost. Pak ale pak hrozí, že letadlo zasáhnou trosky dronu, upozornil server The War Zone. Nízká nejvyšší rychlost upraveného cvičného stroje, které dosahuje nanejvýš 350 km/h, je pro pronásledování pomalu letících dronů výhodou. Stroje navíc operují v týlu, kde nejsou ohroženy nepřátelskou palbou.
Rusové zřejmě zvažovali i montáž kulometu PKTM. Proč od ní ustoupily, jasné není, možná mají pocit, že vzhledem k rozptylu zbraně má brokovnice větší šanci dron zasáhnout, možná se obávali škod, které by mohla na zemi způsobit palba kulometu. Podvěšený elektrooptický senzor naznačuje, že je letoun schopen operovat i v noci.
Rusové ovšem pouze okopírovali ukrajinský nápad. K likvidaci ruských dronů začala upravené Jaky-52 používat ukrajinská civilní obrana. Dokonce se objevil snímek, kde má tento kamuflovaný stroj namalované siluety šesti dronů Orlan 10 a dvou ZALA 421. Využívají jich asi tucet na jihu země. Další zřejmě byly zničené úderem ruské balistické rakety Iskander, která dopadla na letiště u Oděsy. Ukrajinci ovšem na jaky žádnou zbraň nenamontovali, z brokovnice, kterou drží v ruce, střílí druhý člen posádky..
An Ukrainian Yak-52 drone interceptor.
— 𝔗𝔥𝔢 𝕯𝔢𝔞𝔡 𝕯𝔦𝔰𝔱𝔯𝔦𝔠𝔱△ 🇬🇪🇺🇦🇺🇲🇬🇷 (@TheDeadDistrict) March 24, 2025
POV of a ruSSian drone. pic.twitter.com/L7f0rVq7K4
O vývoji se rozhodlo poté, co ukrajinské sebevražedné drony An-196 Ljutyj a bez pilota letící ultralighty Aeroprakt A-22 dokázaly opakovaně zasáhnout cíle daleko v ruském zápolí. Právě proti nim mají být upravené Jaky-52B2 nasazovány, i když je otázka, zda na tyto drony bude stačit brokovnice jako na malé průzkumné ruské Orlany-10.
Ruský prezident Vladimir Putin už v roce 2023 přiznal, že ruská protivzdušná obrana chránící Moskvu má slabiny zejména v bojích s drony. Srovnal situaci se základnou Hmímím v Sýrii, která také musela čelit útoku dronů. Několik jich proniklo nad ruské letiště a poškodilo ruská letadla na stojánce.
1/ Putin made a rare admission that Moscow's air defense system isn't well prepared to counter a large drone attack:
— Guy Plopsky (@GuyPlopsky) May 30, 2023
"The air defense system of Moscow worked normally, satisfactorily. But, there is work to be done. We encountered the same problems at Khmeimim aerodrome in Syria." pic.twitter.com/sbnH8ZMmHP
Otázkou zůstává, zda druhá úprava Jaku 52 na bojový letoun může být úspěšná. Letoun pro základní výcvik byl v roce 1982 byl zkoušen pro boj s afghánskými mudžáhídy, když měl pod křídly podvěšený kanon UPK23 ráže 23 mm nebo raketnice UB-32 pro odpalování neřízených raket ráže 57 mm.
Jenomže lehký stroj nepředstavoval pro tyto zbraně dobrou platformu. Odpálení raket z raketnice lehký letoun skoro vrhlo zpět. Navíc neměl žádnou ochranu proti palbě ze země. Sověty tehdy ovlivnili Američané, kteří ve Vietnamu používali podobné stroje pro navádění stíhacích bombardérů a občasné ostřelování nepřítele. Mnoho se jich do podoby protipovstaleckého letadla nevyrobilo.