Článek
V centru pozornosti jsou balistické rakety a nová generace dronů Šáhid, píše list The Economist. Obrana proti balistickým raketám je velmi obtížná. Ukrajinské zásoby raket Patriot PAC-3, jež jsou schopny je zachytit, se tenčí.
Šáhidy, v současné době již šestá modifikace od chvíle, kdy Írán dodal do Ruska první, jsou extrémně dokonalé, přiznávají ukrajinští inženýři.
Každý kus bezpilotního letounu sestřeleného v ukrajinském prostoru, putuje do laboratoří, kde ho experti pitvají. Přiznávají, že největším problémem je nyní přesnost úderu strojů. Nejnovější modely jsou vedeny umělou inteligencí a je obtížné je rušit.
Nepoužívají jen GPS navigaci či její ruskou obdobu GLONASS, jejíž data se dají rušit nebo pozměňovat, ale i infrastrukturu mobilních sítí, kdy se orientují podle základových stanic (BTS), které dál přenášejí signál z mobilního telefonu. I když se může spoofingem GSM naváděcí systém dronu zmást, vyhledání BTS jim umožní toto zmatení obejít. Řídí je nový algoritmus. V reálném čase odesílají údaje a živé videopřenosy zpět lidským operátorům.
Vloni Kreml vyráběl přibližně 300 šáhidů měsíčně, stejný počet je nyní k dispozici za méně než tři dny. Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že má dokumenty, které naznačují, že Rusko plánuje zvýšit výrobu dronů na 500 kusů denně, což znamená, že útočné roje o tisícovce kusů by se mohly stát realitou.
„To je pravděpodobně přehnané. Ruský zbrojní průmysl je plný falešných zpráv a chvástání. Je ale jasné, že se výroba zvýší,“ říká Kostiantyn Kryvolap, ukrajinský expert na letectví. „A potíže budou narůstat,“ dodal. Protivzdušná obrana Kyjeva je podle něj zatím schopna zachytit 95 procent ruských dronů, ale těch pět procent, jež proklouznou, působí vážné škody.
Není to tak dávno, co většinu dronů „lovily“ mobilní posádky s kulomety, raketami odpalovanými z ramene a dělostřelectvem. Nyní bezpilotní stroje běžně manévrují kolem těchto skupin, říká plukovník Denys Smažny, důstojník protivzdušné obrany. Zpočátku létají nízko, aby se vyhnuly odhalení, poté prudce stoupají do výšky 2 000 až 2 500 metrů, když se blíží k městům, čímž překračují práh pro malorážní děla a kulomety.
Ukrajina má sice šanci bojovat proti dronům, ale proti balistickým střelám jsou vyhlídky mnohem chmurnější. Jen hrstka zemí má systémy, které mohou čelit tak rychlým a ničivým zbraním. Monopol na ně má americký systém Patriot. Ukrajina má v současné době osm baterií Patriot, i když některé jsou poškozené a v opravě.
Jejich posádky je dokonale ovládají. Od jara roku 2023 bylo sestřeleno více než 150 balistických raket. Systémy byly z velké části soustředěny kolem Kyjeva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina potřebuje nejméně deset dalších, s odpovídajícími zásobami antiraket PAC-3, které systém používá.
Problém je v tom, že Ukrajina z dob Bidenovy administrativy, kdy byla prioritou, sklouzla do fronty mnoha dalších zákazníků. Lockheed Martin, jenž vyrábí systémy Patriot a jejich PAC-3, zvyšuje svůj výkon na 650 raket ročně. To je však asi o stovku méně, než je předpokládaná ruská výroba balistických raket. Ukrajinský vládní zdroj odhaduje, že Kreml má zásoby 500 raket.
The Economist píše: „I ta nejpřátelštější administrativa k Ukrajině – což tato není – by jen těžko držela krok s Ruskem. Ukrajina požádala o právo vyrábět svou vlastní verzi PAC-3 v licenci, ale ví, že je to časově komplikované. Výroba má být zahájena v Německu, ale až na konci roku 2026. V plánu jsou i další projekty společné výroby, ale ty mají odstartovat také až za rok.“