Hlavní obsah

Putin zvažuje použití chemických zbraní na Ukrajině, uvedl Biden

22. 3. 2022, 2:36

Falešná obvinění Ruska, že Kyjev má biologické a chemické zbraně, ukazují, že ruský prezident Vladimir Putin zvažuje jejich použití na Ukrajině. V pondělí to podle agentury Reuters prohlásil americký prezident Joe Biden. Pro svá tvrzení však nepředložil důkazy. Biden mimo jiné také potvrdil, že ruská armáda v sobotu použila hypersonické střely Kinžal.

Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP

Americký prezident Joe Biden při projevu

Článek

"Putin je přitlačený ke zdi. V současné době mluví o nových operacích pod falešnou vlajkou, které připravuje, včetně tvrzení, že my v Americe máme v Evropě biologické i chemické zbraně, což prostě není pravda," prohlásil šéf Bílého domu.

"Naznačují také, že Ukrajina má na svém území biologické a chemické zbraně. To je jasné znamení, že uvažuje o použití obou těchto zbraní," dodal Biden.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu na žádost o komentář bezprostředně nereagovalo.

Výroky amerického prezidenta se shodují s dřívějšími komentáři představitelů Washingtonu a západních spojenců, kteří Moskvu obvinili z šíření falešných zbraní. Kreml podle nich opakuje neprokázaná tvrzení, že Ukrajina má program biologických zbraní, a připravuje si tak půdu k tomu, aby je sám použil.

Potvrdil užití hypersonických střel

Bezpečností poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan v pondělí hovořil se svým ruským protějškem Nikolajem Patruševem. Podle Reuters ho varoval před důsledky "případného ruského rozhodnutí použít na Ukrajině chemické nebo biologické zbraně". Bílý dům neupřesnil, o jaké důsledky by se mělo jednat.

Biden také potvrdil, že Rusko v sobotu použilo hypersonické střely Kinžal ke zničení velkého podzemního skladu ukrajinských raket a munice v Ivano-Frankivské oblasti na jihozápadě země. Jeden z členů Bidenovy administrativy dodal, že dopad útoku ale není znám. Ruské armádě se za téměř čtyři týdny invaze Ukrajinu, kterou Kreml označuje jako "speciální vojenskou operaci", nepodařilo dobýt větší město.

Reklama

Související témata:

Výběr článků