Článek
Ruská média zveřejnila video, na němž je zachycen Putin, jak naslouchá zástupkyni kosmetické společnosti, která požádala o pomoc, aby se společnost dostala na mezinárodní trh. Šéf Kremlu nečekaně řekl: „Dnes budu hovořit s americkým prezidentem a určitě mu navrhnu, aby tyto materiály zpropagoval na americkém trhu.“
Slíbil také, že Trumpovi předá pozvání na výměnu filmů o hodnotách Ruska a Spojených států. „Myslím, že by se mu (Trumpovi) měl návrh líbit, protože obecně prosazuje přesně tuto agendu v zemi … Určitě to předám dál,“ reagoval podle agentury TASS na návrh účastníka fóra.
Oba státníci spolu naposledy telefonicky hovořili v polovině června. Agentura TASS tehdy poznamenala, že si spolu telefonovali už potřetí během měsíce a popáté od začátku roku.
Tématem hovoru bude s největší pravděpodobností rusko-ukrajinský válečný konflikt. Když spolu oba státníci naposledy 4. června více než hodinu hovořili, Trump telefonát označil za dobrý, k okamžitému míru ale nevedl.
O den později, tedy v pátek 4. července, by měl Donald Trump hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Telefonát se uskuteční v situaci, kdy Spojené státy oznámily, že nedodají Ukrajině přislíbené klíčové zbraně, píše web Ukrajinska pravda.
V úterý si šéf Kremlu telefonoval dvě hodiny s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle Moskvy se hovor uskutečnil z iniciativy Francie.
Putin Macronovi zopakoval ruskou pozici, podle níž je pro dlouhodobé urovnání konfliktu na Ukrajině zapotřebí odstranit jeho „základní příčiny“ a vycházet „z reálné situace na místě“. Případná mírová dohoda by měla podle Putina mít „komplexní a dlouhodobou“ podobu.
Za „základní příčiny“ konfliktu nyní Moskva označuje například záměr Kyjeva vstoupit do NATO a prozápadní revoluci v roce 2014, která vedla ke svržení proruského režimu na Ukrajině. Putin již dříve uvedl, že Ukrajina musí v rámci jakékoliv mírové dohody přijmout anexi rozsáhlé části svého území.