Článek
Syrskyj nejprve uvedl, že Ukrajina nutně potřebuje systémy protivzdušné obrany Patriot, aby se mohla efektivně bránit ruským raketám a dronům. Obraně by pak pomohlo také to, kdyby Ukrajina byla schopná udeřit na ruské továrny, které drony a další zbraně vyrábějí.
„(Rusové) cílí prakticky na všechno – letiště, obydlené oblasti, infrastrukturu. Samozřejmě tedy potřebujeme zásoby balistických raket, abychom mohli nepříteli zasadit odpovídající ránu,“ řekl Syrskyj v rozhovoru pro WP.
„Samotná dostupnost jakýchkoli raket je odstrašujícím prostředkem. Doufám, že díky postoji prezidenta Trumpa bude tento proces mnohem snazší a že nebudeme mít žádné potíže, které jsme měli předtím,“ dodal Syrskyj.
Těmito potížemi měl na mysli omezení, s kterými povolil Kyjevu používání amerických zbraní exprezident USA Joe Biden. Ten Ukrajincům zakazoval použít zbraně dodané USA v hloubi ruského území.
USA v minulosti dodaly Ukrajině taktické balistické střely ATACMS, které mají účinný dostřel až 300 kilometrů. Není jasné, kolik přesně jich bylo, podle WP je ale Ukrajina s „největší pravděpodobností“ již všechny nasadila. Sám Syrskyj neodpověděl na otázku, zda Ukrajina ještě nějaké má. Na dotaz, zda by další americké střely zachraňovaly ukrajinské životy, odpověděl „samozřejmě“.
Syrskyj dále hovořil o tom, že armádě docházejí i dělostřelecké granáty ráže 155 mm, které Ukrajina získává mimo jiné díky české muniční iniciativě. Nedostatek je však i obrněných vozů.
„Máme vysoce motivované a odvážné vojáky, kteří jsou schopni postupovat vpřed. Potřebují ale moderní a spolehlivé prostředky ochrany,“ řekl generál.
Rozhovor s americkým deníkem vyšel asi týden po zprávě o tom, že se americký prezident Donald Trump ptal svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, zda je Ukrajina schopna zasáhnout Moskvu či Petrohrad, pokud jim USA dodají odpovídající zbraně. Na to měl Zelenskyj odpovědět, že ano. Trump to později zpochybňoval.