Článek
„V roce 2020 jsme za 44 dní vytvořili novou realitu a oni byli nuceni ji akceptovat. Ukrajinci se také nesmějí vzdát a nikdy nesmějí akceptovat narušení své územní celistvosti,“ řekl Alijev s odkazem na válku v Náhorním Karabachu na podzim roku 2020, která otevřela cestu k úplnému ovládnutí regionu Ázerbájdžánem o tři roky později.
„Nikdy se nesmířit s okupací. To je hlavní rada. To je to, co jsme udělali,“ vzkázal Ukrajincům Alijev během „globálního mediálního fóra“ pořádaného Ázerbájdžánem letos ve městě Chankendi v Náhorním Karabachu.
Alijev rovněž řekl, že Baku se hodlá obrátit na mezinárodní soudní systém ohledně incidentu, při němž byl loni v prosinci v ruském vzdušném prostoru zasažen letoun ázerbájdžánských aerolinií a 38 lidí zemřelo. Ázerbájdžán je přesvědčen, že letadlo zasáhl ruský raketový systém protivzdušné obrany. Kreml to však nepřiznal a tvrdí, že vyšetřování stále pokračuje.

„Víme, co se stalo, a můžeme to dokázat. A víme, že ruští představitelé vědí, co se stalo,“ řekl nyní Alijev. Naše požadavky jsou naprosto přirozené: Přiznat, že tato nehoda byla jejich vinou. Potrestat ty, kdo sestřelili naše letadlo. Vyplatit odškodnění rodinám obětí, zraněným a aerolinkám za ztrátu letadla,“ dodal Alijev.
Baku je pobočka NATO, zuří Rusové
Zmíněné výroky nadzvedly ruské válečné blogery, mnozí z nich v reakci psali, že Rusko se musí připravit na možnou válku s Ázerbájdžánem, upozornil ruský opoziční web Agentstvo. „Kaspické moře se brzy může stát dalším bojištěm speciální operace,“ napsal podle něj například bloger Alexej Živov, který Alijeva označil za „otevřeně nepřátelského“.
„Baku se rychle mění v pobočku NATO a vědomě jde ve šlépějích Ukrajiny,“ napsal zase sledovaný účet s nápisem Zapiski Veterana. Další bloger Semjov Pegov s kanálem WarGonzo napsal: „Ázerbájdžán otevřeně a veřejně zaujal rusofobní postoj. A čím dříve se na tento konflikt začneme připravovat, tím lépe.“ Prominentní válečný bloger Jurij Podoljak podotkl, že Alijev „zaujal linii eskalace“ a „pouze ukázaná síla ho může donutit se od ní odvrátit“.
Vztahy mezi Baku a Moskvou jsou nyní mimořádně napjaté nejen kvůli zmíněnému leteckému incidentu. Novou vlnu vzájemné nevraživosti vyvolala na konci června rozsáhlá ruská policejní razie v Jekatěrinburgu zaměřená na Ázerbájdžánce kvůli případu vraždy z roku 2001 a dalším letitým kriminálním případům. Dva bratři, kteří byli mezi desítkami zatčených, po zadržení zemřeli. Ruské úřady tvrdily, že šlo o náhlou nevolnost, podle Baku byli muži umučeni.
Ázerbájdžán pak reagoval zatýkáním Rusů - mimo jiné v tamní pobočce stanice Sputnik, která měla již dříve nařízeno skončit. Mezi zatčenými podle Baku byli i agenti ruské tajné služby FSB. Později také ázerbájdžánské úřady ukázaly skupinu zmlácených Rusů, kteří byli v zemi zatčeni kvůli podezření z pašování drog a kyberpodvodů.