Článek
„Toto je silný signál, že EU dál jednotně stojí za ukrajinským lidem,“ komentoval to na síti X předseda Evropské rady António Costa.
Stínovou flotilu tankerů, na které sankce míří, využívá Moskva k obcházení západních sankcí a k prodeji ropy nad cenový strop stanovený skupinou G7. Evropské země také spojují flotilu se špionáží a sabotážemi včetně útoků na podmořské kabely.
Nový balík sankcí musí ještě 20. května formálně schválit ministři obrany a zahraničí, přičemž dvě země EU budou muset ještě získat souhlas svých národních parlamentů, napsal web Politico s odvoláním na jednoho z unijních diplomatů.
Spousta dalších tipů
„Z předchozích kol máme spoustu dalších tipů,“ řekl serveru. „Pokud jde o skutečný dopad, logickým cílem by byla energetika a banky. Kvůli Maďarsku je to ale také ošemetné,“ dodal diplomat.
EU rovněž uvalí nové sankce na více než 20 subjektů a jednotlivců viněných ze šíření ruských dezinformací a 20 soudců a státních zástupců zapojených do soudních procesů proti dvěma ruským opozičníkům - Vladimiru Kara-Murzovi a zesnulému Alexeji Navalnému, podotkl web Kyiv Independent s tím, že Brusel také zakázal vyvážet do Ruska chemikálie používané při výrobě raket.
„Vítám dohodu na našem 17. balíčku sankcí proti Rusku. Tato válka musí skončit. Budeme i nadále vyvíjet vysoký tlak na Kreml,“ napsala na síti X šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Předchozí 16. balík sankcí přijala EU 24. února. Lídři Francie, Německa, Polska, Británie i Ukrajiny během víkendu pohrozili, že pokud Kreml nepřijme jejich návrh na bezpodmínečné 30denní příměří, vyhlásí koordinovaně nové sankce. Dle jejich oznámení s tímto postupem souhlasí i USA.