Článek
„Průlomem je souhlas USA s tím, že do jejich příspěvku do fondu se bude započítávat pouze budoucí vojenská pomoc, kterou mohou Ukrajině poskytnout po podpisu dohody,“ uvádí Bloomberg s odvoláním na poslední verzi dokumentu.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal už v neděli uvedl, že Washington upustil od své podmínky, aby do dohody byly zahrnuty desítky miliard dolarů pomoci poskytnuté Kyjevu od začátku ruské invaze.
Součástí dohody má být také ustanovení, že USA a Ukrajina budou usilovat o vytvoření podmínek pro „zvýšení investic do těžby, energetiky a souvisejících technologií na Ukrajině“. Washington také uznává podmínku Kyjeva, aby dohoda nijak nekolidovala s plány Ukrajiny na vstup do Evropské unie, dodává agentura.
Dohoda má podle textu také „posílit strategické partnerství mezi stranami pro dlouhodobou rekonstrukci a modernizaci Ukrajiny v reakci na rozsáhlé ničení způsobené totální ruskou invazí“. Dvě další technické dohody, které mají určit, jak přesně bude společný fond fungovat, ale dosud nebyly finalizovány, uvedl zdroj Bloombergu.
Předchozí pokus o uzavření nerostné dohody skončil fiaskem, když byla 28. února po roztržce s Trumpem předčasně ukončena návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě. Ukrajinský prezident tehdy podpis dohody podmiňoval hmatatelnými bezpečnostními zárukami pro svou zemi. Zelenskyj se s americkým prezidentem setkal znovu tuto sobotu ve Vatikánu před pohřbem papeže Františka. Obě strany o setkání mluvily pozitivně.
Trump naopak začal více kritizovat ruského prezidenta Vladimira Putina, když mu vyčetl pokračující vzdušné útoky na ukrajinská města. „Je možné, že mě trochu tahá za nos,“ řekl ohledně ruského postoje k jednání o příměří. Přesto je prý přesvědčen, že i Putin chce válku ukončit.