Hlavní obsah

Trussová v prvním projevu slíbila snížení daní a opatření proti růstu cen energií

6. 9. 2022, 13:54 • Aktualizováno 6. 9. 2022, 18:21

Spojené království má novou premiérku. Královna Alžběta II. v úterý na skotském zámku Balmoral jmenovala novou ministerskou předsedkyní Liz Trussovou. Ve funkci střídá Borise Johnsona, z jehož rukou královna chvíli předtím převzala rezignaci. Trussová ve svém prvním projevu v roli ministerské předsedkyně slíbila, že podpoří hospodářský růst snížením daní a že ještě tento týden přijme opatření proti růstu cen energií.

Britskou premiérkou byla zvolena Liz Trussová.Video: Reuters

 
Článek

V úterním vystoupení před tradičním londýnským sídlem britských premiérů v Downing Street se také zavázala, že začne řešit krizi přetíženého veřejného zdravotnictví.

Trussová prohlásila, že se zaměří na řešení problémů, které „brzdí“ Británii. Země podle ní čelí vážným globálním překážkám kvůli pandemii covidu-19 a válce na Ukrajině.

„Jsem přesvědčena, že společně dokážeme přečkat bouři. Dokážeme obnovit naši ekonomiku a podaří se nám stát se moderní skvělou Británií, o které vím, že jí můžeme být,“ řekla Trussová.

Trnitá cesta Trussové: od vysmívané až na úplný vrchol

Svému předchůdci Borisi Johnsonovi, kterého dnes vystřídala v premiérském křesle, ministerská předsedkyně poděkovala za to, že dokončil brexit, že pomohl se zavedením vakcín proti onemocnění covid-19 v Británii a že se postavil Rusku, jež zaútočilo na sousední Ukrajinu.

První oficiální projev Trussové v premiérské funkci poznamenal prudký déšť a chvíli nebylo jasné, zda se vystoupení odehraje před Downing Street 10, nebo se bude muset přesunout dovnitř.

Kvůli zdržení v dopravě a přeháňkám nakonec Trussová vystoupila později, ovšem hovořila pod širým nebem, tak jak se plánovalo, neboť pršet přestalo.

Před jejím příjezdem se v Downing Street davy novinářů, představitelů vládní Konzervativní strany i pracovníků úřadu vlády ukrývaly pod deštníky.

Jsem jako nosná raketa. Johnson naposledy vystoupil v Downing street

Zaměstnanci premiérského úřadu střídavě vynášeli a schovávali řečnický pultík, ale nakonec ho vrátili před číslo deset a těsně před premiérčiným příjezdem osušili mikrofony.

Trussová po projevu krátce zapózovala fotografům se svým manželem Hughem O’Learym, než vstoupila do premiérského sídla. Nyní ji čeká sestavování vlády a oficiální jmenování nových členů kabinetu.

Trussová jako premiérka vzešla z vnitrostranického hlasování konzervativců, kteří jí v čele Konzervativní strany dali přednost před exministrem financí Rishim Sunakem.

Po Margaret Thatcherové a Therese Mayové je Elizabeth Trussová třetí ženou v čele britské vlády a 15. ministerským předsedou za dobu vlády Alžběty II.

Foto: Pool, Reuters

Liz Trussová s královnou Alžbětou II.

Odcházející Johnson se cítí jako kosmická raketa

Johnson svou rezignaci na premiérský post oznámil v červenci poté, co četné politické skandály vyústily v krizi důvěry britské veřejnosti v jeho osobu. Sám ale své působení hodnotí kladně.

Prohlásil, že jako „nosná kosmická raketa, která udělala svoji práci, se nyní lehkým pádem vrátí zpět do atmosféry a spadne do odlehlého regionu v Pacifiku“.

Reklama

Výběr článků