Hlavní obsah

Útok Írán zpackal po všech stránkách, řekl analytik

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael. Útok byl masivní, vypáleno bylo až 300 dronů a střel, ale nezpůsobily žádné ztráty: 99 procent střel zachytila protivzdušná obrana. Izraeli s obranou výrazně pomohli spojenci. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk útok a vše s ním související rozebírali ve speciálním, živě vysílaném podcastu Zbytečná válka.

Živě: Zbytečná válka speciál – noční útok Íránu na IzraelVideo: Novinky

 
Článek

„Pokud chtěl Írán ukázat Izraeli a dát mu lekci, tak skutečně zesměšnil sám sebe,“ řekl Mikulecký. Vysvětil proč: „Vychází z toho poučení, že kdo zaútočí na Izrael, tak si vyláme zuby. Izraeli zůstaly jeho vojenské kapacity neporušené a případná izraelská reakce by byla drtivá.“

„Útok Írán zpackal po všech stránkách,“ uvedl. Měl špatné načasování – je to něco, co teď svět bude řešit. Bude opět vnímat, že je Izrael obětí útoku, a nebude se tolik dívat na to, co dělají Palestinci. Celá řada zemí, která vyhrožovala Izraeli, že s ním přeruší zbrojní spolupráci, že mu přestane dodávat systémy do antiraket, vidí, jaký by to způsobilo masakr civilního obyvatelstva, kdyby Izrael tuto obranu neměl.“ Budou mu je dál dodávat.

Mikulecký zdůraznil, že Írán lže, když říká, že mířil jen na cíle na Golanských výšinách a na leteckou základnu Nevatim v Negevské poušti: „K některým sestřelům došlo přímo nad Jeruzalémem.“

Přiznal však, že íránské rakety jsou extrémně nepřesné, když se vyjádřil k zapojení Jordánska, které pomohlo s likvidací střel: „Jordánské království odvedlo úžasnou práci, ale oni také Jordánci znají technické kvality íránských střel s plochou dráhou letu a dronů.“ Podle něj nechránili jen Izrael, ale také sebe.

Masivní útok, na který se Izrael měl čas připravit

Střel a dronů bylo dvakrát více než v případě největšího ruského útoku na Ukrajinu z přelomu roku. „Pokud to budeme brát při střetu dvou regulérních armád nebo pokud budeme brát v úvahu tu vzdálenost, na jakou ten útok proběhl, tak byl masivní, řekl analytik.

Hned však dodal: „Pokud to budeme srovnávat s tím, s čím Izrael musí žít každý den, kdy jsme viděli mnohem větší (dělostřelecké) baráže, které dokáží vystřelit v jednom dni teroristická palestinská hnutí z Pásma Gazy nebo teroristé z šíitského Hizballáhu z území Libanonu, tak je to méně. Jsou to jiné druhy střel, ale doba na reakci mezi vystřelením a tím, kdy by měla raketa dopadnout na cíl v Izraeli, je mnohem kratší.“

Izraelci proto byli v neděli v komfortnější situace, zhodnotil situaci Mikulecký: „Izrael dlouho dopředu věděl, kdy k útoku dojde, a měl velmi dlouhý reakční čas, na čemž se nepodílely pouze izraelské technologie, ale evidentně i systémy a spojenectví, které Spojené státy dlouhodobě budují v oblasti Arabského zálivu.“

Drahá obrana

Švamberk upozornil, že zničení 300 útočných prostředků včetně 120 balistických raket si vyžádalo značné množství antiraket.

„Izrael dokázal za pomoci některých spojenců zlikvidovat 99 procent všeho, co na něj letělo. Problémem je cena, kterou za to zaplatil. Podle odhadů, které máme k dispozici, Izrael za ubránění svých civilistů jen za dnešní noc zaplatil nějakých 30 miliard českých korun. Pokud by tohle mělo trvat nějak dlouhodobě, tak je to neúnosné,“ reagoval Mikulecký.

I vysoká cena však něco přinesla: „Bylo to skvělé cvičení, jak určovat trajektorie střel a způsob jejich nasazení – kdy poletí drony, kdy střely s plochou dráhou letu a kudy poletí balistické rakety. A kde byla místa odpalu. To všechno se samozřejmě daří monitorovat, proto létala v oblasti celá řada specializovaných letadel. A obsluhy protiraketových systémů si vyzkoušely v ostré akci sestřelování. Pro Írán všechno špatně.“

Poučit bychom se však měli i my, dodal analytik: „Každá válka je strašně drahá. Proto se snažím vysvětlovat všem lidem, že být na válku připravený a mít odstrašující potenciál je násobně levnější než jakákoliv válka.“

Teherán se sám chytil do pasti

Švamberk se ptal, jestli mohl Írán při tom, jak hrozil odvetou, od ní ustoupit, „Nechali se unést. Prostě řekli, jak to bude strašlivé. Potom bylo vidět, že jim samotným se do toho moc nechce. Jak jsem řekl na začátku – špatné načasování, špatné provedení, špatné naplánování,“ uvedl Mikulecký. Podle něj se měl Írán držet zpět a po nějakém teroristickém útoku říci, že to byla ta slibovaná odveta.

Za směšné považuje íránský argument Teheránu, že odplata byla oprávněná, protože byla napadena budova v areálu konzulátu: „Mě vždycky pobaví, jak režimy, které nedodržují vůbec nic, mají tu drzost brát si do úst Vídeňskou úmluvu. Je to stejný íránský režim, který vtrhl na americkou ambasádu v roce 1979, kdy zadržoval 66 lidí, a stejný režim, který provedl dva bombové útoky proti diplomatické misi Izraele v Argentině.

Izrael by neměl reagovat

Švamberk uvedl, že Izrael nemůže nechat útok bez odezvy. Ptal se na postup Izraele. „To je těžká otázka, protože Izrael nežije ve vakuu. Přestože by asi dnešní útok byl schopný odrazit sám, pomoc Ameriky, Velké Británie, Francie se mu hodila. Izrael si nemůže dovolit v tuhle chvíli nějakým způsobem ohrozit tu vazbu, kterou má na Spojené státy. V tuto chvíli by Izrael neměl reagovat nijak, nepotřebuje demonstrovat víc svoje vojenské schopnosti a otevírat další frontu. Stačí mu ta, kterou má v Pásmu Gazy, a ta, kterou má na hranicích s Libanonem.“

Írán zaútočil na IzraelVideo: Reuters

S koalicí Teherán nepočítal. Je to pro něj zdrcující, zní z Izraele

Blízký a Střední východ

Reklama

Výběr článků

Načítám