Hlavní obsah

Jméno režiséra Stracha se opět zneužívá, falešná zpráva si našla nový způsob šíření

Jméno režiséra a herce Jiřího Stracha je v poslední době spojováno s falešným příspěvkem zaměřeným na kritiku Spojených států, Ukrajiny a digitální doby, který se šířil v minulých letech v řetězových mailech a teď se vrací do módy v řetězových zprávách na WhatsAppu. Sám režisér potvrdil, že s příspěvkem nemá nic společného a proti tvrzení se ohradil. Rozebrali jsme ho v dalším díle pořadu Řetězák.

Řetězák: Jméno režiséra Stracha se opět zneužívá (58.díl)Video: Novinky

Článek

Podle databáze řetězových e-mailů Thenidiel se text v přílohách poprvé objevil na jaře roku 2022, tedy krátce poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Paradoxní je, že původně pod příspěvkem jméno režiséra Stracha vůbec nebylo uvedeno. Až do roku 2023 se text volně šířil bez uvedení jména autora, později bylo pod příspěvek dopsáno doslova „Váš Jiří Strach – režisér“ a přidána česká vlaječka.

Celkem se text objevil na stovkách tisíc e-mailových adres v rámci desítek typů zpráv. V minulosti se tématu věnoval i server Demagog, který na základě spolupráce s Facebookem začal tyto příspěvky označovat za nepravdivé.

Foto: Došlo vocapem

Příspěvek, který je lživě přisuzován režiséru Strachovi.

Zprvu se v předmětu psalo „Konec Slovanů“ nebo „Určitě si přečti“, pak po přidání Strachova jména do textu změnily e-maily rétoriku. V novějších mutacích tak můžete narazit na e-maily s názvem jako „Jiří Strach – budou ho chtít zlikvidovat za jeho názory“, nebo „Jiří Strach – smutná pravda“.

Je děsivé, že takovou lež často nejvíce šíří ti, kteří se jinak hlasitě ohánějí praporem pravdy.
Jiří Strach

V novějších e-mailech se někdy objevuje i příloha ve formě videa. Je na něm krátký záznam režisérova rozhovoru v DVTV, kde byl hostem v září 2023 a mluví mimo jiné o cenzuře. Nic ze zmíněného příspěvku však na videu nezazní.

Strach na falešný příspěvek reagoval poprvé na svém facebookovém profilu 23. října 2023.

„Nejsem autorem tohoto textu! Ostatně, tohle není můj styl. Je to text nepokorný, konfrontační a vyhrocený. A to není moje vidění světa,“ napsal.

Podobně se pro Novinky vyjádřil i nyní, kdy se příspěvek přeposílá po „vocapech“.

„Je absurdně komické, že se po letech stále vrací, už mě unavuje to dokola dementovat. Má samozřejmě za cíl znevěrohodnit můj hlas a do části rozdělené společnosti mi dát odpuzující nálepku. Děsivé ale je, že takovou lež často nejvíce šíří ti, kteří se jinak hlasitě ohánějí praporem pravdy,“ napsal redakci ve vyjádření. V kompletním znění jej najdete ve videu.

Podobných příspěvků jsou na sociálních sítích mraky. Většina z nich má podobnou rétoriku – jsou srozumitelně napsané a společné mají většinou to, že na fakta nebo data se v nich autoři příliš nespoléhají. To je ostatně vidět i v dnešním příspěvku, kde není ani slovo o tom, že to bylo Rusko, kdo 24. února 2022 překročil hranice suverénního státu.

Ačkoliv Jiří Strach v minulosti kritizoval poměry ve společnosti, tento výrok nikdy nenapsal. Přesto se i v těchto dnech přeposílá dál a dál.

Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových e-mailech a temných zákoutích internetu. Do dubna 2025 moderoval pořad Tony Havlík.

Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě. V audiopodobě vychází také v podcastových aplikacích.

Databázi fact-checků, které se opírají o fakta z důvěryhodných nezávislých zdrojů, provozuje i společnost Seznam. Nejčastější dezinformace spolu s jejich vysvětlením najdete zde.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám