Hlavní obsah

Za pár let už se možná na Maledivy nepodíváme. Ráj v Indickém oceánu ničí vedra i stoupající hladina moře

2:31
2:31

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Maledivy jsou tropický ráj, na který by asi jela spousta lidí na dovolenou, kdyby vyhrála v loterii. Krásné písečné pláže na malých ostrůvcích ale už dlouho nemusí sloužit turistům ani místním obyvatelům. Ostrovy silně ovlivňuje klimatická změna, jejímž důsledkem jsou nejvyšší teploty v historii země, silný vítr a hlavně zvyšování hladiny moře, které může nakonec ostrovy pohltit.

Foto: Sakis Papadopoulos / robertharding, Profimedia.cz

Korálové ostrovy Malediv

Článek

Na Maledivách už třetí rok po sobě padl rekord pro červenec. V neděli 6. července bylo na letišti v hlavním městě Male naměřeno 34,5 °C.

Vedra trápí i další země v Asii. Například na nedaleké Srí Lance padl v noci na středu červencový rekord pro minimální noční teplotu. Na jedné ze stanic teplota neklesla pod 28,8 °C.

Na Maledivách panuje teplé a vlhké klima po celý rok. Průměrně se teplota pohybuje od 25 °C do 32 °C, ale nejteplejší období je obvykle v březnu a dubnu. Nejvyšší teplota, která kdy byla na Maledivách zaznamenána, byla 36,0 °C, a to 12. září 1991 na ostrově Kadhdhoo.

Maledivy jsou nízko položený ostrovní stát v Indickém oceánu, který se skládá z přibližně 1 192 ostrovů, z nichž 187 je obydlených. Rozkládá se na ploše 90 000 km2.

Vzhledem k tomu, že 75 procent rozlohy Malediv se nachází méně než jeden metr nad průměrnou hladinou moře, představuje podle WMO i mírné zvýšení hladiny moře mimořádně významnou hrozbu. Kvůli globálním rostoucím teplotám se zvyšuje hladina oceánu a nízké ostrovy mohou za několik desítek let zmizet pod hladinou. Už nyní se potýkají se záplavami, které přicházejí skoro každý měsíc.

Se zvyšující se hladinou oceánu přichází i další problém. Dochází pitná voda. Studny se zanášejí mořskou vodou a mnoho obyvatel spoléhá jen na dešťovou vodu, která ale zdaleka ne vždy stačí.

Samozřejmě se proti tomu snaží bránit. A to i stavbou úplně nových ostrovů nebo vznikajícím plovoucím městem nedaleko metropole.

Foto: C3S/ECMWF/CMEMS

Stoupání celosvětové hladiny moří

Více než 50 procent státního rozpočtu je spotřebováno na boj s klimatickou změnou. Kromě rostoucí hladiny oceánů trápí Maledivy i další její projevy.

„Vlny jsou silnější, vítr je silnější, více prší, léto je delší a je tepleji, korály se vybělují a umírají,“ říká bývalý prezident Malediv Mohamed Nasheed.

Souostroví přichází o velké množství korálových útesů, které jsou jedním z hlavních lákadel pro turisty.

Výběr článků

Načítám