Hlavní obsah

V Krkonoších hrozí laviny, samovolně se mohou uvolnit i velké masy sněhu

1. 3. 2020, 9:01 – Krkonoše • Aktualizováno 1. 3. 2020, 9:16

Na české straně Krkonoš od neděle platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí, uvedla na webu Horská služba Krkonoše se sídlem ve Špindlerově Mlýně. Polská horská služba vyhlásila třetí stupeň v sobotu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Horská služba upozorňuje na to, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti již na svazích se sklonem nad 30 stupňů.

Přijde týden s deštěm i sněhem, bude ale celkem teplo

Počasí

V Krkonoších je na hřebenech 50 až 130 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a ve žlabech. Za posledních 24 hodin napadlo za působení jihozápadního větru deset centimetrů sněhu, za poslední dny asi půl metru.

„Nový sníh se ukládá na silnou ledovou krustu, která se vytvořila při střídání kladných a záporných teplot na začátku tohoto týdne. Pod ledovou krustou zůstává sníh i nadále mokrý,” uvedl Jan Doubek z Horské služby Krkonoše.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 byla rána mlha, zataženo, dva stupně pod nulou, vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h a vrstva sněhu byla 130 centimetrů. Meteorologové pro neděli v Krkonoších předpovídají silný vítr, který může v nárazech dosahovat i přes 70 km/h.

V Krušných horách napadl žlutý sníh

Domácí

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 16. prosince.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní. Na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

Pohotoví dobrovolníci vysvobodili snowboardistky z laviny

Koktejl

Reklama

Výběr článků