Článek
Výstraha před vydatnými srážkami je v platnosti od úterních 12:00 do středeční půlnoci. Nejvyšší červená výstraha se týká oblasti Beskyd, střední oranžová platí pro jejich okolní oblasti a nižší žlutá pro další horské oblasti Moravy a Slezska.
„V úterý 8. 7. ve druhé polovině dne a ve středu 9. 7. očekáváme na Moravě a ve Slezsku trvalý a na východě i vydatný déšť s celkovými úhrny místy nad 50 mm, v oblasti Beskyd místy i 100 až 200 mm. Srážky budou nejintenzivnější v úterý později odpoledne a večer, v noci na středu a ve středu dopoledne. Ve středu odpoledne a večer bude srážková činnost slábnout,“ uvádějí meteorologové.
Zároveň od úterních 21:00 až do odvolání bude v platnosti v nejvýchodnějších oblastech ČR povodňová bdělost.
„Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude docházet k vzestupům hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty. V zasažených oblastech očekáváme vzestupy hladin od úterního večera s možným překročením 1. SPA (stupeň povodňové aktivity) v průběhu středečního dne. Situaci budeme postupně upřesňovat,“ dodávají meteorologové.
Hasiči varují před evakuací v záplavových oblastech
Na blížící se bouřky jsou přichystaní také hasiči Zlínského kraje. „Občanům v záplavových oblastech, pro které platí výstrahy ČHMÚ, proto doporučujeme, aby se připravili na možnost evakuace. Důrazně také varujeme, aby lidé za žádných okolností neriskovali sjíždění rozvodněných toků a vyhnuli se cestování do rizikových oblastí,“ řekla Novinkám mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.
Hasiči mají připravenou techniku využívanou při povodních, jako jsou velkoobjemová čerpadla vody, vysoušeče a pytlovačky písku.
Počasí ve střední Evropě bude v následujících dnech ovlivňovat tlaková níže. Ta se vytvoří v pondělí na frontálním rozhraní nad severní Itálií a začne se přesouvat severovýchodním směrem přes Rakousko a Slovensko nad východní Polsko.
V této oblasti by měla přetrvat podstatnou část tohoto týdne a na její zadní straně lze očekávat intenzivní dešťové srážky, před nimiž varuje výstraha. Vydatný déšť je očekáván především v úterý a ve středu. Lokálně mohou ve Slezsku a na severu a východě Moravy spadnout i velmi extrémní úhrny.
Nekonzistence modelových výstupů
Potenciálně zajímavá dešťová situace je však zatížena velkou dávkou nejistoty. Zatímco přesun tlakové níže nad východní Polsko je téměř jistý, její přesná trajektorie a další vývoj v tuto chvíli jasné nejsou. Právě od těchto ukazatelů se přitom bude odvíjet lokalizace a konečné úhrny srážek.
Ještě v neděli se zdála situace velmi dramatická poté, co model ALADIN předpovídal na hřebenech Jeseníků a Beskyd až 200 milimetrů srážek za pouhých 24 hodin mezi úterní a středeční 8. hodinou ranní. Nové výstupy přesunuly srážky více do Polska, přesto v Beskydech i tak může lokálně spadnout přes 150 milimetrů srážek.
V pondělí je nejextrémnější pro Česko předpověď modelu ECMWF, který předpovídá vysoké úhrny srážek téměř po celé Moravě. I podle něj by mělo nejvíce pršet v Beskydech, kde simuluje v některých místech úhrn až téměř 200 milimetrů.
Naopak modely GFS a ICON jsou v tomto ohledu zdrženlivější. Vyšší úhrny srážek buď přesouvají více na sever a východ, nebo je snižují nad celou oblastí střední Evropy. Podle jejich simulací nespadne na našem území více než 100 milimetrů srážek.

Srovnání modelových výstupů úhrnu srážek od středeční půlnoci
Vzpomínka na loňské povodně
Bude tak důležité i nadále sledovat předpovědi a případné výstrahy meteorologů a jejich aktualizace.
Aktuální povětrnostní situace je bohužel velmi podobná té, která přinesla loňské září extrémní srážky a ničivé povodně ve východní polovině našeho území. Tlaková níže Boris se rovněž formovala nad Itálií a její trajektorie byla velmi podobná té, která je předpovídána pro současnou tlakovou níži.
Faktory vzniku jsou navíc také velmi podobné. Tlaková níže vzniká na výrazném frontálním rozhraní s vysokým střihem větru a je živena teplými vodami Středozemního moře. Jeho letošní teplota je navíc opět extrémní, a prozatím dokonce i vyšší než v roce 2024. To s sebou přináší zvýšené riziko extrémních srážek v Evropě.