Hlavní obsah

Bez pláštěnky ani na krok

13. 11. 2023, 7:35

Přes Česko budou v tomto týdnu přecházet jednotlivé frontální systémy – oblačnosti a srážek bude hodně, vědět o sobě dá vítr a sluneční paprsky se objeví jen vzácně. Novinkám to sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

Živě: Aktuální záběry z panoramatických kamer 13. 11.Video: Sitour / Novinky.cz

 
Článek

„Dynamika počasí tohoto týdne bude opět velká,“ poznamenala Honsová. Po pondělním přechodu teplé fronty půjdou teploty rychle nahoru, konec týdne ale přinese zase citelné ochlazení. „Hned v pondělí se mohou ojediněle vyskytnout i srážky mrznoucí a hrozí tvorba ledovky, po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Konec týdne přinese do hor i vydatnější sněžení a v kombinaci s čerstvým větrem se budou tvořit sněhové jazyky,“ popsala meteoroložka.

V pondělí počasí u nás ovlivní teplá fronta. Ranní teploty se budou místy pohybovat pod bodem mrazu, během dne ale rychle porostou, přičemž nejvyšší teploty se dostaví až v noci – to budou na jihozápadě území kulminovat až na 13 °C.

V pravé poledne se budou teploty pohybovat mezi 2 a 7 °C. Jinak bude oblačno až zataženo, postupně od jihozápadu déšť, ojediněle i mrznoucí, na horách zpočátku sněžení, postupně déšť i tam. Během dne bude zesilovat vítr a nárazy západního větru budou dosahovat rychlosti kolem 55 km/h.

Časosběr zachycuje, jak na horách přibýval sníh od pátku do neděleVideo: Sitour / Novinky.cz

Naděje na bílé Vánoce je minimální, El Niňo se protáhne až do jara

V úterý lze čekat nejvíce oblačnosti a srážek hned ráno a dopoledne – bude zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Během dne by mělo být přechodně oblačnosti a srážek méně, ale večer bude srážek opět přibývat. Ranní teploty by se měly pohybovat vysoko – mezi 11 a 7 °C. Denní teploty vystoupají na hodnoty mezi 9 a 13 °C, pocitovou teplotu ale bude opět snižovat západní vítr s nárazy o rychlosti 55 km/h.

Ve středu bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 7 až 3 °C, denní 8 až 12 °C.

Ve čtvrtek to bude podobné – opět oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ranní minima 6 až 2 °C, přes den 7 až 11 °C.

V pátek lze čekat oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky, postupně na horách sněžení, od vyšších poloh déšť se sněhem. Ranní teploty 5 až 1 °C. Denní teploty 4 až 8 °C.

I v sobotu bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh se objeví déšť se sněhem nebo sněžení. Ranní teploty 3 až -2 °C, denní 3 až 7 °C.

V neděli by mělo být opět oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh déšť se sněhem nebo sněžení. Ráno 1 až -4 °C, přes den 2 až 7 °C.

Italské ledovce se ztrácejí před očima

Reklama

Výběr článků