Článek
Čím se přikrýt?
Péřové přikrývky: možná se začnete podivovat, že jsou vhodné přeci v chladných měsících, ale ty skutečně kvalitní bezvadně fungují po celý rok. Peří je přírodní izolant, což znamená, že udržuje teplotu tak, jak je zrovna potřeba. V zimě zahřeje a v létě spolehlivě odvede nadbytečnou vlhkost. Navíc díky mezírkám mezi peřím peřina zajistí cirkulaci vzduchu. Zbytečně se nepřehříváme, zůstáváme v suchu a spíme mnohem lépe.
Duté vlákno: syntetický materiál, který je upraven tak, aby mezi jednotlivými vlákny zůstal vzduch, proto název „duté“. Výplň je hypoalergenní, vhodná pro děti, astmatiky, trpící různými alergiemi. Směs je lehká, vzdušná a také odvádí vlhkost z těl.
Bezvadná je navíc u obou materiálů jednoduchá údržba: peřiny nevyžadují speciální čištění, stačí je vyprat v pračce na doporučený program a nechat volně vyschnout. U peří však nastavte šetrný program a teplotu maximálně 40 °C.
Povlečení na léto: světlé a chladivé
Správně zvolený materiál, do kterého povlékneme peřinu a polštář, je naprostý základ. Jedině tak bude zvolená přikrývka plnit svůj účel. Ideální je tato trojice:
Damašek: je to 100% egyptská bavlna, která nabízí chladivý efekt doprovázený jemností. Vyniká vysokou prodyšností a schopností odvádět vlhkost, což se v létě výtečně hodí.
Len: vysoká savost, rychle schne, struktura vlákna je šikovná i pro osoby s lupénkou a jinak citlivou pokožkou. Má vynikající termoregulační vlastnosti a v kombinaci s bio bavlnou nabízí mimořádné vlastnosti.
Bavlněný satén: jemný, prodyšný a chladivý, prostě báječná trojkombinace. A samozřejmě sem patří i 100% bavlna v úpravě perkál, což je textilie s hladkým, pevně tkaným povrchem, který je ale zároveň lehký a vzdušný.
Jak se o „letní“ povlečení starat
Důležitou zásadou v horkém letním období je převlékat postel nejpozději po 10 dnech. Praním se upevňují vlákna ve struktuře látky a předchází se tak žmolkování.
Povlečení lze bez obav prát na 60 °C, pro běžné osvěžení stačí i 40 °C (pro zachování přirozených předností povlečení z biobavlny doporučujeme prát na 40 °C a teprve při silném znečištění teplotu navýšit až na 60 °C).
Bílé, světlé a tmavé barvy perte vždy zvlášť. Jedinečné vlastnosti látek zachováte bez použití aviváže a při praní naruby. Při sušení venku doporučujeme taktéž obracet prádlo naruby a najít místo bez přímých slunečních paprsků. Lze sušit i v sušičce, ideálně na nižší teplotu.
Zatemněte okna, prodloužíte spánek
Tma, chlad a ticho jsou pro zdravý a posilující spánek prostě nezbytné. Vedle peřin a povlečení proto neopomineme ani závěs, který v místnosti udrží tmu.
Důležité je zaměřit se na závěsy z pevné a velmi husté tkaniny, která má i více vrstev. Na trhu jsou už zajímavé dekory a varianty blackoutových závěsů, které dokáží blokovat 90-100 % vnějšího světla. Tyto kousky na oknech rovněž pomohou i přes den udržovat optimální teplotu v místnosti a do jisté míry zvládnou utlumit také hluk.
Náš tip
Na letní povlečení patří světlé odstíny nebo rovnou sněhově bílá, protože pocitově zchladí. A když budete mít materiál, který spojuje lyocellové vlákno s bavlnou, pochopíte, proč je tento materiál topka na trhu. Je totiž prodyšný, jemný a každou postel promění v nadýchaný obláček.
Ve chvíli, kdy opravdu přijdou tropy a i letní přikrývka je moc, stačí spát jen pod cíchou: nejlépe se hodí kombinace lnu a bavlny. Určitě to znáte z dovolené u moře, kde je spaní na tento způsob naprosto běžné.