Článek
Maraton na severním pólu je považován za jeden z nejextrémnějších závodů na světě – nejen kvůli podmínkám, ale i logistice, kdy se běžci musejí dostat na místo ledoborcem a běží v deseti okruzích po 4,2 km na zamrzlém ledu.
Po trase maratonu jsou obvykle rovněž rozmístěni strážci s dalekohledy, kteří sledují okolní ledové pláně kvůli možné přítomnosti ledních medvědů.
Jak lze vidět na záběrech agentury Reuters, běžci z celého světa trénovali už během plavby přímo na palubě francouzského ledoborce Le Commandant Charcot, aby se lépe adaptovali na nepříznivé podmínky.
„Největší výzvou je, že se loď pořád hýbe. Člověk musí dávat pozor, aby do něčeho nevrazil. Ale je skvělé si zvyknout na teplotu a prostředí, než začneme běžet na ledu,“ svěřila se Američanka Dawn Doucetteová před závodem.

Maraton na severním pólu je považován za jeden z nejtěžších na světě.
Traťový rekord
Vítězství si letos odnesli Brit Oleg Polyntsev a Američanka Becca Pizziová. „Nebyl to snadný běh, ale byla to zábava. Opravdu jsem si to užil,“ uvedl v cíli Polyntsev, který trať dlouhou 42 kilometrů dokončil v čase 3 hodiny, 43 minut a 25 sekund. Pizziová pak dokonce překonala traťový rekord. Do cíle dorazila za 4 hodiny, 46 minut a 26 sekund.
„Byl to jednoznačně nejtěžší závod mého života. Ale soustředila jsem se na každý jednotlivý kilometr, snažila se soustředit a zvládnout to. A teď jsme na Severním ledovém oceánu, je tu nádherně a cítím se nesmírně šťastná,“ řekla Pizziová po doběhu s americkou vlajkou v ruce.

Světový rekord získala i pětičlenná skupinka spojená lanem.
Letos se závodu zúčastnilo 91 běžců z 22 zemí světa. Kromě individuálních výkonů zaujala i pětice běžců, která byla spojená lanem a dosáhla světového rekordu v kategorii „nejrychlejší tým běžců spojených lanem na North Pole Marathon“. V tomto týmu byli i dva sedmdesátníci; závod zvládli za 8 hodin a 52 minut.