Hlavní obsah

Polák uběhl maraton naboso na zamrzlém jezeře, krvácely mu prsty

2:37
2:37

Poslechněte si tento článek

Polský běžec Paweł Durakiewicz opět posunul hranice lidských možností. Tentokrát si připsal už čtvrtý zápis do Guinnessovy knihy rekordů, a to za nejrychleji zaběhnutý maraton naboso na sněhu a ledu. Dokončil jej na zamrzlém jezeře v norském Golsfjellet v čase 4 hodiny 57 minut a 54 sekund.

Foto: Guinnessova kniha rekordů

Paweł Durakiewicz při maratonském běhu, který absolvoval naboso.

Článek

Dobrodruh, který běhá bez bot od roku 2024, se zapsal do povědomí veřejnosti už dříve, když prošel Pyrenejský poloostrov – přesně 3409,75 kilometru – úplně naboso. Stejným stylem, tedy bez jakékoliv ochrany na nohou, nyní dokončil maraton na zamrzlém jezeře v Norsku.

„Podmínky byly extrémní. Běhat po ledu bylo jako chodit po skle,“ řekl Durakiewicz pro TVP News. „Čekal jsem lepší výsledek, ale kluzký a nerovný povrch mě nutil bojovat o každý krok. Už po prvních 500 metrech moje mysl křičela: ‚V tomhle se běhat nedá!‘“

I přesto doběhl do cíle za méně než pět hodin – a co víc, bez omrzlin. Lékařskou péči však potřeboval kvůli zakrváceným prstům. „Bylo to těžké. Ale dal jsem si slib – ať se děje cokoli, dokončím to,“ prozradil Durakiewicz, jenž se opět zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

Foto: Guinnessova kniha rekordů

Při běhu se musel vypořádat se zakrvácenými prsty.

Maraton pro něj nebyl prvním během na ledu, v minulosti už absolvoval půlmaraton přes zamrzlý Botnický záliv ve švédském Luleå. Zvládl jej za 1 hodinu 50 minut a 29 sekund, což je rovněž světový rekord. Ten ještě vloni držel Čech Josef Šálek, který půlmaraton dokončil jen o 13 sekund pomaleji než Durakiewicz.

Chce pomáhat lidem se závislostí

Pro polského běžce však není hlavní motivací překonávání rekordů. Svými výkony chce podpořit Diamond Soul Foundation – nadaci, která pomáhá lidem závislým na drogách a alkoholu, s čímž má Durakiewicz osobní zkušenost.

„Po letech závislosti jsem znovu získal sebevědomí,“ napsal na sociálních sítích. „Dnes vím, že úspěch se rodí z tvrdé práce, odhodlání a z pochopení, že ta mysl, která pořád mluví… to nejsem já. Mysl je jen nástroj – a dá se naučit ji ovládat. A nejdůležitější je vůle,“ dodal.

Paweł Durakiewicz tak svými činy inspiruje nejen běžce, ale všechny, kdo se snaží zvednout ze dna. A podobně to má nastavené i zmíněný Josef Šálek, jenž se svými úspěchy snaží motivovat mladší, ale i starší generaci.

„Ještě v roce 2017 jsem měl přes 15 kilogramů nadváhy, holdoval jsem alkoholu a kouřil cigarety. Měl jsem dnu a vyšší hladinu cholesterolu, proto jsem se rozhodl změnit svůj život. Začal jsem pravidelně běhat, jíst vegetariánské pokrmy, skončil jsem s alkoholem. Můžu říct, že běh mi skutečně změnil život. Věřím, že v jakémkoliv věku můžete učinit změnu ke zdravému a šťastnějšímu životu,“ uvedl Šálek.

Výběr článků

Načítám