Hlavní obsah

Neznalost pravidla loketní opěrky a další faux pas, kterým ostatním znepříjemníte cestování letadlem

5:21
5:21

Poslechněte si tento článek

Cestováním letadlem může být bezstarostným zážitkem, ale také noční můrou. Stačí jeden nevychovaný pasažér a cesta se změní v nepříjemnost, která dokáže pokazit i celou dovolenou.

Foto: Profimedia.cz

I používání loketních opěrek v letadle má svá pravidla (ilustrační foto).

Článek

Před každým startem se dozvídáme, jak se chovat v případě poklesu kyslíku v kabině, přistání na vodě a kouři v kokpitu. O respektu k ostatním se však nedozvíme nic. A že by to bylo potřeba. Ve chvíli, kdy je tolik lidí „uvězněno“ v malém prostoru, by mělo být slušné chování a ohleduplnost k druhým standardem. Realita je bohužel často úplně jiná. Někdy z neznalosti, z nedostatku empatie, jindy se záměrem.

Pokud opomineme nepatřičné chování k letuškám, boj o místo v horních přihrádkách pro příruční zavazadla, hádky s dalšími cestujícími či opilost, existují i další nepříjemnosti, se kterými se v letadle můžeme setkat.

1. Neznalost pravidla loketní opěrky

„Tradičně platí, že pasažér u uličky má nárok na opěrku do uličky. Osobě u okna patří opěrka u okna a cestující uprostřed má nárok na obě opěrky uprostřed. Přestože to není vynutitelné, je to častý model, který zkušení cestovatelé respektují,“ vysvětluje Daniel Šmíd, odborník na etiketu.

Zároveň však platí, že cestující na prostředním sedadle by měli brát ohled na své sousedy. „Zvláště na toho, kdo sedí do uličky. Když se podává občerstvení nebo sbírají odpadky, nabídněte mu možnost opřít si ruku o středovou opěrku. Opěrka do uličky může navíc přijít do kontaktu s lidmi procházejícími na toaletu. Pokud sedíte v řadě se dvěma nebo čtyřmi sedadly, je stejně tak důležité být ohleduplný a střídat se ve společných opěrkách,“ radí Daniel Šmíd.

2. Nevhodné jídlo na palubě

V okamžiku, kdy většina charterových letů přestala na palubě podávat jídlo, začali si mnozí lidé brát do letadla vlastní občerstvení. Na tom není nic špatného, pokud si však během letu nerozbalíte silně aromatickou svačinu.

„V malém prostoru se pachy šíří rychleji. Navíc je to obzvláště nezdvořilé vůči spolucestujícím, kteří sedí vedle vás. Sendvič s tuňákem a vejcem, který se běžně v letištních kantýnách prodává, je nutné jíst mimo letadlo. Optimálně právě v restauraci nebo v místě, kde je více vzduchu a méně lidí,“ podotýká Šmíd.

Kromě pachů dbejte na jídla drobivá a hlučná. „Jíst jen dvacet centimetrů od jiného člověka krekry nebo sušenky může způsobit, že část drobků přistane v jeho klíně. Stejně tak je pro ostatní nepříjemné vaše chroupání chipsů, křupek a s tím spojené šustění pytlíků, ze kterých tyto pochutiny vytahujete,“ dodává.

3. Mluvení nahlas a další hluk

Pokřikování po příbuzných v jiné řadě nebo hlasité rozhovory mohou být velmi obtěžující. Podobně nevhodné je sledování filmů nebo videí na vlastních zařízeních bez sluchátek. „Nechat své mobily puštěné nahlas při cestování letadlem je vrchol ignorance a naprosto nepřípustné. Nespouštějte také videohry se zvukem, přestože jde o zabavení dětí a nechtějí mít sluchátka nasazena. Vysvětlete jim, že po dobu letu bude hra bez zvuku,“ doporučuje Daniel Šmíd.

4. Zouvání bot

Cestování může být náročné a mnoho z nás hledá pro unavené nohy jakoukoliv úlevu. Zout si boty ji může přinést, ale každý by si měl uvědomit, že jen máloco je tak nepříjemné, jako se když do nosu vloudí pach cizího potu a bot. „Někteří cestující či malé děti si dokonce sednou i s bosýma nohama do tureckého sedu na sedačku. Pokud v tom dětem nedokážete zabránit, ujistěte se alespoň, že jim nohy nezapáchají, a zajistěte, aby měly na nohou ponožky,“ zdůrazňuje Šmíd.

5. Zabírání prostoru druhých

V letadlech se naše osobní „bubliny“ zmenšují. Někteří lidé se snaží vstrčit nohy mezi dvě sedadla před sebou nebo opřít svá kolena o sklopený stolek, tedy opěradlo člověka před ním. To však není součástí letenky. „Vaše nohy, paže ani ramena by se neměly dotýkat paže, nohy ani sedadla někoho jiného. Také sklopení sedadel respektujeme pouze při dlouhých letech a výhradně se souhlasem osoby za vámi. Respekt k osobnímu prostoru ostatních se vztahuje i na bakterie. Proto by mělo být standardem používání kapesníku při kašli a kýchání a odklonění se od ostatních,“ klade všem na srdce odborník na etiketu.

6. Letadlo jako součást wellness a spa

Lidé si na sedadle v letadle pilují nehty, čistí zuby nití, češou vlasy… Jenže letadlo je dopravní prostředek, a ne koupelna či lázně. „Tyto věci nepatří ani na toaletu v letadle. Zvlášť na delších letech se jedná o velmi vytížený prostor a opravdu není vhodné, když toaletu někdo blokuje kvůli kosmetickým procedurám. Letadlo ani jeho toalety nejsou kosmetický salon,“ upozorňuje odborník.

7. Předbíhání na konci letu

Stejně rychle jako všichni spěchají do letadla, chtějí se také co nejdřív dostat ven. Je však vysoce nezdvořilé a egoistické předbíhat. Přestože nemáte žádné zavazadlo, vždy vystupujte po řadách k nejbližšímu východu. „Jestliže nehrozí, že zmeškáte navazující let (v takovém případě byste měli upozornit letušku), je zdvořilé počkat, až přijde řada na vaši uličku. Většinou jde o desítky vteřin, které předbíháním získáte. Stojí to za ‚špatnou karmu‘ a rozčílení ostatních?“ uzavírá Daniel Šmíd.

Závěrem

Každý z nás je v letadle proto, aby dorazil do cíle co nejrychleji a nejbezpečněji. Trochu laskavosti, respektu a porozumění může navíc pomoci získat bonus: skvělý pocit z cestování.

Související témata:

Výběr článků

Načítám