Článek
Na trhu je dnes celá řada samoopalovacích přípravků nejrůznější kvality i složení. Pokud chcete mít jistotu, že neobsahují nebezpečné chemikálie, sáhněte po těch, které k dosažení přirozeně vypadajícího opálení používají přírodní ingredience.
Mezi ně dnes již může patřit i látka DHA (dihydroxyaceton). Jedná se o bezbarvý cukr, který reaguje s aminokyselinami v horní vrstvě pokožky (epidermis) a vytváří pigment melanoidin, což způsobuje ztmavnutí pokožky. Tento proces se nazývá Maillardova reakce – jedná se o stejný chemický proces, který způsobuje hnědnutí jídla při vaření.
Podle FDA se jedná o bezpečnou látku. Navíc dnes již může jít o čistě přírodní ingredienci, a dokonce v bio kvalitě. Také se jedná o smývatelnou látku. Opálení vydrží maximálně 5 až 7 dní, dokud se zcela nevymyje, anebo nezmizí díky přirozené obnově pokožky, a tedy odloupnutím odumřelých buněk.
První změny barvy jsou viditelné po 2 až 4 hodinách, plný efekt se rozvine během 24 hodin.
„Samoopalovací přípravky na trhu obvykle obsahují 3 až 5 procent DHA. Intenzita opálení pak obvykle odpovídá použité koncentraci DHA a počtu aplikací,“ vysvětluje dermatoložka Raechele Cochran Gathersová.
Jak se vyhnout nerovnoměrnému opálení?
Je zapotřebí dodržovat následující tipy, které zajistí nejen rovnoměrné krytí přípravků, ale také déletrvající výsledky.
Exfoliace: Před nanesením samoopalovacího přípravku proveďte exfoliaci pokožky speciálním přípravkem, který pomůže odstranit odumřelé kožní buňky. Více času věnujte zejména oblastem, kde je kůže nejsilnější - na loktech, kolenou a kotnících.
Suchá pokožka: Před nanesením samoopalovacích přípravků vždy dbejte na to, aby byla pokožka řádně osušená.

Teaology Body tělový peeling, Hebe 633 Kč; Marionnaud Bath and Body Energizing Body Scrub, 249 Kč; Ziaja Coconut Vibes tělový peeling s hydratačním účinkem, 215 Kč; Kneipp Almond Blossom cukrový peeling, 50 Kč; Weleda Bříza sprchový peeling, 209 Kč; Saloos Růže bio tělový peeling, Bionetta.cz 179 Kč; Lobey Tělový peeling s AHA kyselinami, 410 Kč
Aplikujte přípravek po částech: Nanášejte samoopalovací přípravek po částech (například na paže, poté na nohy a nakonec na trup). Vmasírujte samoopalovací přípravek do pokožky krouživými pohyby. Po každé části těla si umyjte ruce mýdlem a vodou, předejdete tím oranžovému zbarvení dlaní. Pro přirozený vzhled je třeba lehce rozetřít samoopalovací přípravek od zápěstí k rukám a od kotníků k chodidlům.
Pozor na nanášení přípravků na klouby: Kolena, kotníky a lokty mají tendenci absorbovat více samoopalovacího přípravku než zbytek pokožky. Proto aby zabarvení v těchto místech nebylo příliš intenzivní, je vždy lepší na samoopalovací přípravek ještě nanést tenkou vrstvu pleťového mléka.
Dejte pokožce čas na uschnutí: Než se oblečete, počkejte alespoň 10 minut. Během následujících tří hodin je nejlepší nosit volné oblečení a snažit se vyhýbat pocení.

Manufaktura Samoopalovací pleťový & tělový fluid Meruňka, s bio DHA, 359 Kč; Dior Solar The Self-Tanning Gel, samoopalovací gel na obličej, 1358 Kč; Institut Esthederm Reflects Of Sun Hydra-Boost Self-Tanning Cream-Gel, na obličej a tělo, 1450 Kč; Dove DermaSpa Summer Revived, samoopalovací tělové mléko, 198 Kč; Astrid Oslnivý bronz, samoopalovací pěna, 169 Kč; Bioderma Photoderm, hydratační samoopalovací mlha, 456 Kč; Hawaiian Tropic Self-Tanning, samoopalovací tělová pěna, Hebe 99 Kč
Pokud hodně cvičíte a potíte se: Vždy raději sáhněte po světlejších odstínech samoopalovacích přípravků. Snáze pak zamaskujete skvrny, které se mohou v důsledku potu objevit.
Na místa možného tření naneste tělový pudr: Ten zabrání tření, které by mohlo narušit opálení.
Po cvičení si dejte studenou sprchu a hydratujte pokožku: Samoopalovací přípravky obsahují látku DHA, která pokožku přirozeně vysouší, proto pro dlouhotrvající efekt je důležité pokožku důkladně hydratovat.
Nezapomínejte na opalovací krémy: I když bude mít vaše pokožka tmavší barvu, stále je zapotřebí ji chránit před nebezpečným slunečním zářením.