Článek
„Po pokusu o sebevraždu v roce 2020 jsem byl plný studu a viny,“ svěřil se Murray agentuře Reuters.
„Úplně jsem se uzavřel. Emoce jsem potlačil a přežíval v jakémsi autopilotním režimu. Nemyl jsem se, nečistil si zuby, neměl jsem energii na nic. Nedokázal jsem si představit, že bych ještě někdy v životě dokázal něco dělat.“
Zlom přišel o dva roky později, kdy jeho matce Louise diagnostikovali rakovinu. „To mě nakoplo. Uvědomil jsem si, že pokud jí chci být oporou, musím se dát dohromady. Začal jsem se krok za krokem zvedat,“ popsal. A v období, kdy se zotavoval, narazil na videa o bikepackingu – dlouhých cestách na kole, které ho inspirovaly. „Jeden kamarád mi řekl, ať to vyzkouším, a já si řekl: Proč vlastně ne?“
Ačkoliv v dospělosti nikdy pořádně na kole nejezdil, začal s plánováním. První kolo si přitom koupil pouhé dva měsíce před startem a neabsolvoval ani žádný přísný trénink. Jediným cílem pro něj bylo vidět svět a vybrat peníze pro organizaci Samaritans, která pomáhá lidem v psychické krizi.

Sam Murray na své cestě zažil nespočet dobrodružství.
V poslední destinaci si vyslechl nepříjemnou zprávu
Vyjel z Velké Británie a projel celou Evropu až do Turecka. Jeho původní plán počítal s cestou přes Blízký východ, ale kvůli politickému napětí vynechal Írán a místo toho odletěl do Indie. Následně pokračoval do Nepálu, kde absolvoval slavný vysokohorský okruh Annapurna Circuit.
„Byla to jedinečná zkušenost. Nepál je nádherný. Jednou nás dokonce naložili do vojenského náklaďáku, protože se v okolí pohyboval tygr, který napadal motorkáře,“ vzpomínal.
Z Nepálu pokračoval letadlem do Vietnamu a pak na kole projel Kambodžu, Thajsko, Malajsii, Singapur a Indonésii. Poté přeletěl do australského Cairns a zahájil závěrečnou část cesty napříč Austrálií směrem na západ. U protinožců ujel přes 300 kilometrů, když přišla nepříjemná zpráva z domova.
„Zavolali mi, že mému otci diagnostikovali rakovinu. V tu chvíli jsem věděl, že musím přerušit cestu a okamžitě se vrátit,“ řekl. „Bylo mi to líto. Ne proto, že jsem nedojel do cíle, ale protože jsem věděl, jak vážná situace je. Rodina je pro mě důležitější než jakýkoli výlet.“
Poselství naděje a druhé šance
Přestože původní plán ujet 20 tisíc kilometrů nedokončil, zvládl projet většinu trasy a svou otevřeností i odhodláním si získal srdce tisíců lidí. „Vím, kolik bych toho propásl, kdybych v roce 2020 zemřel. Nebyl bych tu, abych podpořil matku během léčby, nezažil bych tuhle cestu, která byla nejlepším rokem mého života. A nebyl bych tu pro otce,“ líčil Murray.
Pro charitu Samaritans už stihl přes platformu JustGiving vybrat více než 33 tisíc liber (asi 937 tisíc korun). „Prevence sebevražd je pro mě životně důležité téma. Každý čtvrtý člověk zažije někdy v životě sebevražedné myšlenky. Mluvit o tom je důležité. Mně někdo tehdy pomohl a teď chci pomoct já,“ uzavřel mladý Brit.