Článek
Austrálie má rozlohu 7 688 000 km², což je takřka stonásobek České republiky. Vyjma pobřeží je však obydlená jen zřídka (až 87 % australské populace žije maximálně 50 kilometrů od pobřeží), a tak se nabízela možnost objet nejmenší kontinent světa kolem dokola.
Moje výprava začala ve městě Perth v Západní Austrálii, kde jsem si přes program Workaway pro začátek zařídil dvoutýdenní dobrovolnictví. Výměnou za pár hodin práce jsem dostal ubytování a někdy i jídlo a ve volném čase se snažil najít vhodné auto ke koupi na svoji výpravu.

Počáteční nadšení na začátku cesty společně s nově zakoupeným vozem
Nabídka vozů v Austrálii je relativně pestrá a řada z nich je s ohledem na způsob života místních i turistů už více či méně uzpůsobena ke kempování, přičemž jejich cena se pochopitelně liší v závislosti na stáří, kvalitě, značce či najetých kilometrech. Osobně jsem pořídil Nissan X-Trail z roku 2003 se stanem na střeše a včetně veškerého kempovacího vybavení za 8200 dolarů (zhruba 123 tisíc korun).
Přejezd pouště a záliv Lucky Bay
Australskou odyseu jsem zahájil koncem února loňského roku a s ohledem na sezonu (v Austrálii končilo léto) jsem se rozhodl pro cestu proti hodinovým ručičkám. Díky své poloze je Perth často označován za nejizolovanější město na světě. Nejbližším městem s více než 10 tisíci obyvateli je Adelaide, vzdálené 2100 kilometrů.
Cestou do Adelaide – ať už přímou, či s krátkými zajížďkami – je však množství zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Ať už vinařská oblast Margaret River (a nedaleká pláž Bunker Bay), překrásné pláže v okolí Denmarku (Greens Pool či Elephant Rocks) či půvabné městečko Esperance s úchvatným zálivem Lucky Bay a jedinou replikou britského Stonehenge v plné velikosti v jeho původní podobě.

Krása zálivu Lucky Bay bere dech.
První větší výzvou bylo dostat se přes Nullarbor, rozsáhlou pouštní oblast na jihu Austrálie. Dalším náznakem civilizace po Esperance, nepočítám-li hrstku osad a motoresty s pumpami, byla až 1500 km vzdálená Ceduna. V těchto končinách najdete nejdelší rovný železniční úsek na světě (477 km) a také nejdelší rovný úsek silnice v Austrálii (147 km). Cesta podél jižního pobřeží mi zabrala tři dny, během nichž jsem, pravda, volantem příliš točit nemusel.
Nejstarší československý klub a koalové ve volné přírodě
Příjemnou zastávkou po dlouhém pobytu za volantem bylo místo s názvem Claire Valley, jedna z nejstarších australských vinařských oblastí severně od Adelaide, známá především pro vína odrůdy Ryzlink rýnský. Vinařství je tu nespočet a téměř v každém vám rádi poskytnou ochutnávku svých nejlepších ročníků.
V hlavním a nejlidnatějším městě australského státu Jižní Austrálie a pátém největším městě v Austrálii jsem měl příležitost navštívit Československý klub v Adelaide, nejstarší klub tohoto druhu v celé Austrálii (v provozu už od roku 1949), kde si lze pochutnat na českém jídle i pivu a setkat se s krajany, z nichž někteří zde žijí už desítky let a rádi se podělí o své životní příběhy.

Koaly ve volné přírodě můžete jednoduše zahlédnout třeba na ostrově Raymond Island.
Po Západní a Jižní Austrálii jsem pokračoval do státu Victoria, kde jsem projel vyhlášenou Great Ocean Road, známou svými majestátnými útesy a krásnými výhledy, spatřil koaly ve volné přírodě (vhodnými místy k pozorování vačnatců jsou třeba Národní park Great Otway či Raymond Island) a následně dorazil do Melbourne, druhého nejrozlehlejšího města v zemi.
Proslulý východní břeh
V Novém Jižním Walesu jsem pak zavítal do Australských Alp a vylezl na nejvyšší australský vrchol Mount Kosciuszko (2228 m n. m.) a rovněž navštívil hlavní město Canberru, která však podle mého názoru příliš zajímavostí nenabízí.
Po dosažení Sydney, kde se člověk nikdy nenudí a kde jsem strávil déle než týden, jsem směřoval nejprve do úchvatných Modrých hor a následně podél východního pobřeží až do Daintree Rainforest. Jde o nejstarší deštný prales světa (180 milionů let), jejž světoznámý britský přírodovědec David Attenborough označil za „nejpozoruhodnější místo na planetě Zemi“.

Velký bariérový útes a ostrov Lady Musgrave
Z východního pobřeží rozhodně stojí za zmínku třeba městečko Byron Bay, a to především díky pohodové surfařské atmosféře a přítomnosti migrujících keporkaků, zoologická zahrada světoznámého ochránce přírody Stewa Irwina (Australian Zoo), šnorchlování u Velkého bariérového útesu či Wallaman Falls, nejvyšší vodopád v Austrálii (268 metrů).
Divoký outback a plavání s keporkaky
Ze severu Queenslandu jsem pak vyrazil vstříc outbacku (rozsáhlá a řídce osídlená oblast Austrálie, známá svou drsnou, ale fascinující krajinou) a mým dalším cílem byly Kings Canyon, skalní útvar Kata Tjuta a především pískovcový monolit Uluru, patrně nejikoničtější místo celé Austrálie. V Severním Teritoriu jsem pak nemohl vynechat ani termální prameny Bitter Springs, národní parky Kakadu a Litchfield a hlavní město Darwin, kde jsem po delší době viděl slunce opět zapadat do oceánu.
Uluru se při západu slunce zbarví do tak sytých odstínů, že působí, jako by ho do okolní krajiny někdo domaloval.
Posledním úsekem celé cesty bylo severozápadní pobřeží Západní Austrálie. Zde rozhodně stojí za to zavítat k rokli Emma Gorge, do města Broome a přilehlé laguny Coconut Well, na poloostrov Dampier, kde se nachází nejstarší australská perlová farma Cygnet Bay Pearl Farm a především do národního parku Karijini, jenž nabízí pestré túry a nádherné rokle s koupačkami.
Vyvrcholením mého pobytu v Austrálii byla ale bez váhání návštěva městečka Exmouth, kde jsem strávil týden na lodi u korálového útesu Ningaloo. V rámci dalšího dobrovolnického projektu jsem měl možnost takřka každý den plavat se žralokem obrovským a jeden den se mi dokonce poštěstilo skočit do vody za skupinkou keporkaků. Společností, které tento zážitek zprostředkovávají, je tu nespočet, neboť jde o jedno z největších lákadel, jež přímořské město a jeho okolí nabízí.

Na plavání se žralokem obrovským a keporkaky nelze zapomenout.
Po Exmouthu stojí za zmínku ještě Shark Bay, které je díky svým výjimečným přírodním hodnotám a biodiverzitě na seznamu světového dědictví UNESCO (oblast je známá svou bohatou faunou, včetně jedné z největších populací dugongů na světě, a také díky stromatolitům, jedněm z nejstarších forem života na Zemi).
Opomenout nelze ani Shell Beach, jednu ze dvou pláží na světě, které jsou kompletně pokryty mušlemi, národní park Kalbarri a jeho slavné Nature’s Window, duny v Lancelin a Pinnacles v národním parku Nambung, místo známé svými vápencovými útvary vyčnívajícími ze země.
Skvělá volba pro každého
Jak je z článku patrné, Austrálie je pestrá a nabízí vše, co si člověk otevřený novým dobrodružstvím dokáže představit. Jde však o nesmírně obrovskou zemi, a zajímavá místa jsou mezi sebou mnohdy vzdálená i tisíce kilometrů. K prozkoumání většiny Land Down Under, jak se protinožcům přezdívá, člověk potřebuje přinejmenším několik měsíců, potažmo let.
Ať už se ale vydáte na druhém konci světa do jakékoliv části a na jakkoliv dlouhou dobu, chybu neuděláte. Každý kout má totiž své jedinečné kouzlo a uvolněné atmosféře, která na vás v Austrálii okamžitě dýchne, jde jen těžko odolat. Ti, kteří se tam vydali na zkušenou a už se nikdy nevrátili, jsou zářným důkazem. A že jich není málo…
Orientační mapa, kudy jsem projížděl