Článek
Třiaosmdesátiletý Petr Kotík sošku převzal z rukou držitelky Ceny Jantar za celoživotní přínos, zpěvačky Marie Rottrové.
„Šlo o symbolický okamžik, kdy se na jednom pódiu potkaly dvě ikony a skutečné legendy, z nichž každá zastupuje zcela jiný umělecký svět. Toto vzácné setkání jsme připravili jako gesto, které má symbolizovat potřebu lidské sounáležitosti a potřebu sdílení takových věcí, které máme společné, než těch, které nás rozdělují,“ uvedl kreativní ředitel Cen Jantar Aleš Honus.
V pořadí již dvanáctý držitel Ceny Jantar za celoživotní přínos Petr Kotík sice podstatnou část svého života žije v New Yorku, ale už čtvrtstoletí je velmi úzce spojen s Ostravou. Je zakladatelem Ostravského centra nové hudby, které pořádá bienále Ostravské dny a také festival Dny nové opery Ostrava.
Díky jeho entuziasmu i vysokému uměleckému kreditu se Ostrava dostala na světovou mapu soudobé vážné a experimentální hudby.
Cena pro Smetanovský operní cyklus
Kromě ceny za celoživotní přínos byly uděleny také tři zvláštní ceny. Kromě Karin Lednické, o jejímž ocenění za trilogii Šikmý kostel I. – III. pořadatelé informovali v předstihu, byly další dvě odtajněny až na galavečeru.
První z nich byla cena pro ředitele Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Jiřího Nekvasila za Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024.
Odborná porota jej považuje za vrchol Roku české hudby a oslav dvoustého výročí narození skladatele.

Za trilogii Šikmý kostel získala ocenění spisovatelka Karin Lednická.
Projekt nastudování všech osmi dokončených oper Bedřicha Smetany v esteticky soudobých působivých inscenacích a v provedení mnoha pečlivě vybraných a připravených sólistů, sboru a orchestru budoval Jiří Nekvasil cíleně v ostravské opeře deset let. Všechny tyto opery byly uvedeny v Ostravě v minulém roce ve dvou sériích v březnu a květnu.
Třetí udělenou zvláštní cenou byla Cena Davida Stypky. Jejím v pořadí již třetím držitelem se na pondělním galavečeru stal Jiří Krhut. Cena ve tvaru stavební kostky symbolizuje pevnou cestu a usilovnou práci. Určena je výraznému hudebníkovi, jehož tvorba vyniká originální imaginací a schopností vyprávět příběhy, které jsou blízké i vzdáleným generacím.

Cenu Davida Stypky získal Jiří Krhut, který na galavečeru i vystoupil.
O výročních cenách pak rozhodovalo osm nezávislých odborných porot. Nejvíce sošek bylo uděleno v divadelních kategoriích. V oboru baletu cenu získal tanečník Giuseppe Iodice, za muzikál byli oceněni Lukáš Adam a Markéta Schimmerová Procházková, za operu pak Pavol Kubáň a Tereza Kavecká.
Činoherní porota nejvíce vyzdvihla výkony Petry Kocmanové a Petra Panzenbergera a udělila tradičně i titul Činoherní inscenace roku, který získala inscenace Divadla Petra Bezruče Marie Stuartovna v režii Jana Holce.

Za literaturu byl oceněn básník a zpěvák kapel Kofe-in a Munroe Jan Kunze za sbírku Potom zhasni.
V kategorii vážná hudba porota ocenila klavíristu Martina Kasíka za nahrávku Scherza a balady, v kategorii populární a alternativní hudba byla oceněna kapela Point of Few za album Peripheral People a už třetím rokem po sobě si sošku odnesla jazzová klavíristka a skladatelka Nikol Bóková, tentokrát za skvostné album Feathers.
Výroční cenu za výtvarné umění si odnesl malíř Daniel Balabán za výstavu Via v ostravské GAFU. Za literaturu byl oceněn básník Jan Kunze za sbírku Potom zhasni.
Ceny Jantar pořádá společnost ProJantar už osm let. Ty poslední byly předány počátkem tohoto týdne.