Článek
Česká televize výstavu nazvala Večerníček slaví 60 let a připravila ji jako přehlídku toho nejzajímavějšího, co dětské pohádky na dobrou noc za šedesát let své existence divákům nabídly. Návštěvníci uvidí i původní kulisy z večerníčků, první byly hrané a vyprávěné.
Výstava představí prostřednictvím výtvarných návrhů, originálních kreseb, ilustrací a loutek zástupce proslulé české školy animace, do které patřili například Jiří Trnka, Břetislav Pojar či Jan Švankmajer.
Zastoupena je i tvorba významných českých scenáristů, výtvarníků a režisérů z oblasti televizní animace. Nechybí mezi nimi Zdeněk Miler, Radek Pilař, Václav Čtvrtek, Zdeněk Smetana, Adolf Born či Vladimír Jiránek.
Bohdalová už v první pohádce od Večerníčka
Úplně první večerníčkovskou pohádkou byl Kluk a kometa, uvedený 2. ledna 1965. Hlasem komety promlouvala herečka Jiřina Bohdalová, která poté propůjčila svůj hlas řadě postav večerníčkových příběhů, jako jsou Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček nebo Malá čarodějnice.
Zajímavostí je, že v lednu 1965 ještě večerníček neměl svou znělku, kterou zná mnoho generací diváků. Vznikla sice ve stejném roce, ale až v létě. Postavičku kluka v papírové čepici nakreslil výtvarník Radek Pilař.
Znělku režíroval Václav Bedřich, animaci vytvořil Antonín Bureš a hudbu složil Ladislav Simon. Původně byla černobílá, v sedmdesátých letech ji nahradila barevná. Stejný je ale po celých šedesát let Večerníčkův hlas, kterým přeje svým divákům dobrý večer i dobrou noc. Namluvil jej tehdy šestiletý Michal Citavý.

K nejslavnějším televizním večerníčkům patří i seriál O makové panence, který připomíná výstava Večerníček slaví 60 let.

Na výstavě, která připomíná 60 let existence televizního Večerníčka, nesmějí chybět Štaflík a Špagetka.

Výstava ve Strahovském klášteře v Praze bude po celé léto připomínat šest desítek let vysílání večerníčků.

Výstava Večerníček slaví 60 let nabídne interaktivní instalace, které návštěvníkům umožní nahlédnout do světa oblíbených animovaných postav.
Večerníček už divákům přinesl stovky seriálů domácí i zahraniční produkce, z nichž většina byla animovaná. První večerníčky ale byly hrané a vyprávěné. Prvním kresleným byly v říjnu 1967 Pohádky ovčí babičky, které také namluvila Jiřina Bohdalová.
I pak se objevovaly výjimky, jako například v polovině sedmdesátých let Krkonošské pohádky nebo Klaun Am z roku 1985 v hlavní roli s Bolkem Polívkou. Od sedmdesátých let se večerníčkovské pohádky na dobrou noc začaly na obrazovce objevovat pravidelně každý den.
Strahovský klášter - Strahovské nádvoří 132/1, Praha 1 |
---|
30. 5. - 30. 9. 2025 |
denně 9:00 až 17:00 |