Hlavní obsah

RECENZE: Animovaný Predátor baví, na Kořist ale nemá

2:45
2:45

Poslechněte si tento článek

Před téměř čtyřiceti lety se Arnold Schwarzenegger poprvé střetl ve filmu Predátor s mimozemským lovcem, který prahne jen po jediném - neustále lovit. Letos se predátorská sága rozrůstá o další dva filmy. Zatímco na Nebezpečné území si musíme počkat do listopadu do kin, animovaná antologie Zabiják zabijáků debutuje na Disney+ a Hulu. Predátora v ní čekají roztodivní nepřátelé.

Trailer filmu Predátor: Zabiják zabijákůVideo: 20th Century Studios, Hulu

Článek

Predátoři se za osmatřicet let stali fenoménem. Filmy, seriály a také crossovery s Vetřelci baví miliony fanoušků po celém světě. Po snímku Shanea Blacka Predátor: Evoluce z roku 2017 to se sérií nevypadalo nejlépe, tři roky stará Kořist od režiséra Dana Trachtenberga ale jako by mimozemským lovcům vdechla nový život.

To, co se povedlo v Kořisti, totiž přenést Predátora do nějaké historické epochy, se Trachtenberg rozhodl zopakovat i v nové antologii nazvané Zabiják zabijáků. Různí lovci proto hledají sobě rovného protivníka v době zlaté éry vikingů, šógunského Japonska a druhé světové války. A rozhodně je na co se dívat.

V každé této historické době totiž Yautja (lovec) nejprve pozoruje svou kořist, pečlivě zkoumá její slabiny a následně udeří. Nějaký hlubší příběh nečekejte, vždy jde primárně o pečlivě animované souboje, ve kterých jak lovec, tak jeho kořist používají roztodivné zbraně.

Ve všech třech příbězích najdeme i řadu povedených reálií, například vikingové nazývají Predátora Grendelem, tedy jménem legendárního monstra z příběhu o Beowulfovi, američtí letci zas během druhé světové války vzpomínají na Charlese Lindbergha.

Animace, kterou má na svědomí studio The Third Floor, se k predátorskému příběhu hodí a vyobrazuje jak nádherné scenérie, tak ryzí brutalitu, jež doprovází nesčetné souboje. I tak se ale člověk během sledování neubrání tomu, že v hrané podobě by antologie vypadala ještě lépe.

Koneckonců, řada fanoušků volala po lovu Predátorů na samuraje už celá léta a prahla po Hirojukim Sanadovi v hlavní roli.

Tři příběhy antologie ale netvoří celý film, protože ten je uzavřen překvapivým čtvrtým aktem. Zdá se, že právě tato část snímku by měla být do budoucna důležitá, protože, a na to je třeba upozornit, Zabiják zabijáků končí relativně otevřeně. Je vidět, že Trachtenberg a spol. chystají v rámci Predátorů jakousi novou kontinuitu a zároveň propojení s Vetřelci.

Zabiják zabijáků je tak pro fanouška predátorského univerza naprostou povinností. Pro ne tak oddané filmové diváky může být slušnou jednohubkou, jež neurazí, přece jen ale nedosahuje kvalit tři roky staré Kořisti. V rámci predátorských filmů se ale pořád jedná o ten lepší.

Predátor pro letošek nekončí, už 6. listopadu se do kin podívá snímek Nebezpečné území, který opět natočil Dan Trachtenberg. Ve filmu v hlavní roli s Elle Fanningovou se dočkáme bližšího propojení s vetřelčí ságou a také nové podoby některých mimozemských lovců.

Predátor: Zabiják zabijáků
Režie: Dan Trachtenberg & Joshua Wassung, scénář: Micho Robert Rutare, hrají: Louis Ozawa, Michael Biehn, Lauren Holtová, Lindsey LaVanchyová a další
Hodnocení: 65 %
Související témata:

Výběr článků

Načítám