Hlavní obsah

RECENZE: Jak bez újmy vyváznout z manželství

27. 9. 2023, 17:03

Francouzské komedie jsou vděčnou položkou divadelního repertoáru už od dob dramatiků Eugèna Labiche či Georga Feydeaua. Pražské Divadlo Bez zábradlí zaslouží pochvalu, že českému publiku objevilo současného dramatika Ivana Calbéraca a jeho hru Láska z mládí.

Foto: archiv Divadla Bez zábradlí

Roman Zach (Antoine) a Lucie Žáčková (Diane) se rozhodnou předstírat chudobu.

Článek

Bohatý Antoine se chystá vstoupit do manželství s Diane z rodu Bourbonů. Jenže se na obzoru objeví Maryse, s níž se před pětadvaceti lety oženil za poněkud neobvyklých okolností. Nicméně manželka tu je a vyváznout z manželství bez újmy na majetku vyžaduje intriku hodnou fines francouzské komedie. A tak nezbývá než předstírat chudobu.

Láska z mládí má divácky vděčné situace i svižně napsané dialogy (dobře přeložené Sarah Bidermanovou). Je režijním debutem herce Romana Zacha, který zároveň ztvárňuje hlavní roli. Jeho Antoine je smýkán událostmi, jež ho staví do nečekaných momentů, a Zach z nich dokáže vytěžit maximum, aniž by se uchyloval k podbízivé komice.

Foto: archiv Divadla Bez zábradlí

Otec Roman Zach (Antoine) a syn Prokop Zach (Gilles) jsou výbornými hereckými partnery.

S žánrem situační komedie si ví rady i jako režisér, i když rozdvojení do role herce a režiséra si tu a tam bere svou daň v podobě občas zadrhávajícího temporytmu inscenace i pár co do logiky ne zcela dořešených situací.

Ve svém celku je však Láska z mládí večerem, který diváky spolehlivě baví vršením gagů i kolísáním Antoina mezi oběma osudovými ženami. Z nich sympatičtěji vychází trochu střelená Maryse Diany Tonikové vedle umírněnější a upjatější snoubenky Diane v podání Nikol Kouklové (alternuje Lucie Žáčková).

V roli advokáta Gillese se vedle otce rozhodně neztratí komediálně nadaný Prokop Zach (alternuje Karel Heřmánek ml.) a pragmatickou služebnou Chuang-Mu si herecky užívá Ha Thanh Špetíková.

Ivan Calbérac: Láska z mládí
Režie Roman Zach, scéna Světlana Milotová, kostýmy Andrea Králová, hudba Jan Matásek. Česká premiéra 25. září v Divadle Bez zábradlí, Praha (psáno z druhé premiéry 26. září).
Hodnocení: 75 %

Může se vám hodit na Firmy.cz: Divadlo Bez zábradlí

Reklama

Související články

RECENZE: Kdopak to tu vlastně straší?

10. 9. 2023, 13:48

Pražský Činoherní klub vstoupil do nové sezony českou premiérou hry britského dramatika Dannyho Robinse 2:22 – Duchařský příběh. Autor je milovníkem...

RECENZE: Úplně prosté rozhodnutí žít

7. 9. 2023, 14:45

Režisér Viktor Tauš uvedl v roce 2018 na scéně holešovických Jatek 78 divadelní inscenaci Amerikánka. Teď se tam vrací s projektem Snowflakes, který je živým...

Výběr článků