Hlavní obsah

Nosorožec v brnění zahájil Sculpture Line

8. 6. 2020, 16:19
Právo, Andrea Zunová

Od začátku června se některé parky, sady, náměstí, ulice a další veřejná prostranství promění v galerii pod širým nebem. Postupně se na nich na mnoha místech republiky objevují sochy známých umělců. První novou instalací je Nosorožec v brnění od Jaroslava Róny na pražském Jungmannově náměstí. Zahájil tak šestý ročník sochařského festivalu Sculpture Line.

Foto: Sculpture Line

Nosorožec v brnění od Jaroslava Róny.

Článek

„Za pořádáním festivalu stojí samotní umělci,“ řekl Právu jeho ředitel Ondřej Škarka. Před lety ho oslovili s dotazem, jestli by něco takového nechtěl zorganizovat.

„Tu nabídku jsem velmi rád přijal. Jednak proto, že se o současné umění dlouhodobě zajímám, a proto, že jsem podobné projekty znal ze zahraničí,“ dodal. „Je příjemné sledovat, jak se sochařská linka vine českými i zahraničními městy a jak se spolupráce s našimi partnery po pěti letech vyvíjí. Velmi si vážíme dlouhodobé spolupráce, která umožňuje rozšiřovat spektrum aktivit, jako jsou setkání s autory, edukace dětí formou workshopů a doprovodných výstav ve spolupráci s místními galeriemi.“

V Praze je před budovou ČEZ v Michli nyní vystavena i socha Osvícení od Lukáše Rittsteina. Přibydou sochy od Jakuba Flejšara, Kurta Gebauera, Stefana Milkova nebo Alexandry Koláčkové. V Dolních Břežanech je v parku socha Sladké sny od Lukáše Rittsteina, ve Vratislavicích nad Nisou bronzová gorila Original Sin od Lia Ruowanga, na zámku v Ratměřicích bronzová Lvice Jaroslava Róny a před Oblastní galerií Liberec socha Dvaja Andreje Margoče.

V Hradci Králové je před nákupním domem Aupark železná dvojice Optimista a pesimista Jakuba Flejšara a v broumovském altánku se vznáší nad hlavami ocelová socha Strelica od Jana Dostála. Sochy budou instalovány i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích a Plzni.

Díla, která budou v rámci festivalu Sculpture Line veřejně vystavena, procházejí pečlivým schvalováním. „Festival má svou mezinárodní odbornou radu složenou z kurátorů, architektů i samotných umělců. Přihlášená díla tedy procházejí tímto hodnocením a schválením,“ vysvětlil ředitel festivalu.

Už jen kvůli tomu, že se sochařský festival koná pod širým nebem, nebylo jeho uskutečnění ohroženo. Přesto se jej koronakrize dotkla.

„Dotklo se nás to především ekonomicky. Pravdou ale je, že jistou výhodu máme. Vzhledem k tomu, že se nacházíme ve veřejném prostoru, nepodléháme tolika restrikcím,“ řekl Ondřej Škarka.

Omezení se podle něj letos téměř absolutně týká mezinárodních spoluprací, zahraničních autorů a jejich děl.

„Odložen na příští rok byl mimo jiné festival Nord Art v Německu, se kterým již několik let spolupracujeme a na němž prezentujeme naše umělce. Komplikace s transportem soch ze zahraničí se však snažíme řešit. Vypsali jsme výzvu Virus sochy nezastaví pro zahraniční autory, kteří letos nemohou svá díla prezentovat u nás. Svá díla mohou instalovat ve svých městech a tímto se s námi symbolicky propojí,“ dodal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků