Hlavní obsah

Ve svých filmech mám rád světélko naděje, říká Jiří Strach ke snímku Lajf

4:08
4:08

Poslechněte si tento článek

Nový film Jiřího Stracha Lajf, který uvede Česká televize na jaře příštího roku, se svéráznou formou věnuje otázce dobrovolného ukončení života. Nesourodou skupinu lidí spojuje pouze vzájemně sdílená touha ukončit svůj život a společně se vydávají na poslední cestu tento cíl naplnit. Strach nedávno dotočený film poprvé představil na letošním karlovarském filmovém festivalu. Na kameru Novinek režisér promluvil nejen o tom, co ho k natočení snímku dovedlo, ale také přiblížil svůj pohled na tuto náročnou tématiku.

Rozhovor s Jiřím StrachemVideo: Kristýna Daňková, Novinky

Článek

„Sledujeme příběh pěti lidí, kteří se neznají. Každý z nich se sebevraždu bojí spáchat sám, a proto ji chce spáchat v kolektivu. Jedou spolu na poslední pouť a při ní se poznávají humorem, cynismem, bolestí a smutkem,“ popsal Strach premisu chystaného filmu Lajf.

Příběh původně scenárista Marek Epstein napsal jako divadelní hru, kterou následně přepracoval pro filmové zpracování. Strach přiznal, že k náročnému tématu přistoupil s obavami, přičemž jej k natáčení přesvědčilo zejména zakončení příběhu.

Foto: Kristýna Daňková, Novinky

Strach film Lajf představil v Domě ČT během karlovarského filmového festivalu společně s producentkou Jiřinou Budíkovou a herci Sophií Šporclovou a Jiřím Mádlem.

„Ve svých filmech mám rád, když na konci zazáří světélko naděje. A tento příběh to má,“ vysvětlil Strach s tím, že poselstvím filmu je především to, že každý život má smysl a vyplatí se za něj bojovat.

Ve filmu, který má pět rovnocenných hlavních rolí, se objeví Jan Kolařík, Jiří Mádl, Božidara Turzonovová, Sophia Šporclová a Ivo Gogál. Všichni z nich mají ve filmu své vlastní důvody, proč chtějí dobrovolně odejít z tohoto světa. „Každý vyjevuje své já a své důvody. Z něčeho, co by se mohlo zdát, že bude černou komedií, nám z toho pod rukama vylezl, řekl bych, hluboký lidský příběh,“ dodal.

Novinkám režisér přiznal, že čerpal při natáčení i z vlastní životní zkušenosti. „Já jsem hrál v divadle, které režíroval Petr Lébl. Člověk je v kontaktu s těmito lidmi a nikdy neví, co spáchají nebo k čemu se chystají. V případě Péti jsme se to dozvěděli až potom,“ řekl. Režisér a umělecký ředitel Divadla Na zábradlí si dobrovolně vzal život v roce 1999.

Foto: Novinky

Hrdiny černé komedie Jiřího Stracha s názvem Lajf si zahrají (zleva) Ivo Gogál, Jan Kolařík, Sophia Šporclová, Božidara Turzonovová a Jiří Mádl.

„Je to samozřejmě velmi závažné téma, a to i v souvislosti s dnes mnohokrát zmiňovanou eutanázií. Nejsem zastáncem podobných řešení, protože věřím, že žádný problém není tak velký, abychom ho museli řešit tímto způsobem. Ale to říkám za sebe. Nedávám tím někomu návod, jak má žít svůj život,“ doplnil Strach svůj pohled na závažnou otázku.

V případě krizových situací je vždy důležité vyhledat pomoc v podobě odborníka, nebo se svěřit svým blízkým, rodině či přátelům. V České republice je v provozu také několik linek důvěry, na které se mohou lidé v případě krizové situace obrátit.

Film nemá být pro nikoho návodem

Režisér během letošního karlovarského filmového festivalu také přijal pozvání do Seznam.cz festivalového studia. Podle jeho slov se film Lajf v průběhu natáčení přetavil z černé komedie v psychologickou studii pěti navzájem se poznávajících lidí.

Bylo tak těžké najít rovnováhu mezi vtipem a zobrazením tématu dobrovolné smrti. Většina filmu se odehrává v jedoucím autě, kde mají herci ve stísněném prostoru málo možností pro výrazové prostředky. „Když to svěříte opravdu skvělým hercům, tak vám pomůžou film natočit v těch nuancích a sami víte, že se na ně můžete spolehnout,“ zmínil Strach.

Režisér také zdůraznil, že film Lajf není čistou fikcí a nemá být pro nikoho návodem: „Především nechť tento film opravdu není pro nikoho návodem. Je nějakou hyperbolou a znakovou věcí. Prosím pěkně, aby nikdo Lajf nebral jako návod k řešení svých problémů,“ uvedl pro Novinky.

„Každopádně film skončí ‚špatnodobře‘. Nebudu prozrazovat jak, ale opravdu tam zasvítí světlo naděje, že život má smysl a že některé krize opravdu nejsou tak veliké, aby nebyly překonatelné,“ doplnil Strach.

Natáčení filmu, které začalo na jaře, probíhalo v okolí Brna. Krátce po dotočení jej Jiří Strach představil během 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, a to společně s jeho druhým připravovaným snímkem Máma.

Dobové drama odehrávající se koncem 80. let vypráví příběh o mentálně postižené matce, která bojuje o to, aby nebyla odloučena od své dcery. Česká televize film Máma uvede ke konci letošního roku. Lajf by se následně na televizních obrazovkách měl objevit na jaře příštího roku.

Výběr článků

Načítám