Hlavní obsah

Batůžkáři ve festivalovém stanovém městečku velebili klid. A byli rádi, že nebyl hic

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Karlovy Vary

Není kemp jako kemp. Některé připomínají peklo, kdo byl někdy na Vltavě, ví, o čem je řeč. A některé ráj. Třeba stanové městečko pro batůžkáře karlovarského filmového festivalu.

Takto vypadalo stanové městečko pro návštěvníky festivalu v sobotu ráno, o den později musel být areál prázdnýVideo: Ivan Blažek, Novinky

Článek

Byla sobota po osmé ráno a rozsáhlý areál u koupaliště Rolava pomalu ožíval. „Zrovna jsme s jednou paní ve sprchách probíraly, jaký je tady klid,“ řekla Anna Tobášková, která do Karlových Varů přijela z druhé strany republiky, Ostravy. „Když to člověk porovná s jinými festivaly, tak tady je pohodička, klídeček. A večer ticho,“ konstatovala.

Čím to? Richard Jedon, který dorazil pro změnu z Brna, to vysvětloval mentalitou filmových fanoušků: „Asi si v sobě ještě nesou ty emoce.“

„Lidi nám tady přijdou hodně ohleduplní,“ přidala se Pražačka Veronika Šárková, která si nedaleko s kamarádkou Kateřinou Navrátilovou už balila bágly. A Kateřina dodala racionální stanovisko: „Tady se pije o poznání méně než třeba ve vodáckých kempech. A když přijede z centra poslední autobus ve tři ráno, tak už jsou všichni hotoví.“

To, že zde býval klid, dosvědčila Zdeňka Šebková z městské společnosti City Centrum, která areál provozuje.

„Filmoví fandové jsou přes celý den ve městě, sem se chodí vyloženě vyspat. Žádné incidenty jsme nezaznamenali. A i na sociálkách je to lepší, než když je normálně otevřené koupaliště,“ míní Šebková.

Veronika Šárková potvrdila: „Teplá voda. Čisté záchody.“ „A ani nebyly fronty na sprchy,“ dodala Kateřina Navrátilová.

Foto: Ivan Blažek, Novinky

Kateřina Navrátilová a Veronika Šárková byly ve stanovém městečku od středy. V sobotu ráno se sbalily a zamířily za poslední várkou filmů.

Jasná volba

V městečku se ubytovalo přibližně jedenáct set návštěvníků festivalu. „Většina z nich je z Česka, ale měli jsme tady i cizince napříč celou planetou, od Nového Zélandu přes Polsko, Maďarsko, Velkou Británii, Irsko až po Kanadu a Spojené státy,“ rekapitulovala Šebková. Podle ředitelky městského centra Simony Vránové byl letos zájem o něco větší než v loňském roce.

Největšímu náporu čelilo tábořiště hned v prvních dnech, v poslední festivalový den tady ještě stálo kolem sedmi desítek stanů. Pro zajímavost - cena za osobu je 250 korun, za stan se neplatí, sprchy jsou v ceně. A pro srovnání: ve Vyšším Brodě na Vltavě stojí stan 190 korun, stejně jako osoba. A běžné jsou sprchy na zpoplatněné žetony.

Teodor Váca přijel s kamarády z Prahy jenom na skok. Byl tady od pátku do neděle. „Stanové městečko je jasná volba, je to levnější než všechny ostatní alternativy,“ zmínil.

Podle Šebkové jezdí všechny věkové kategorie: „I lidé se zdravotním postižením. Letos třeba jedna paní o francouzských holích.“

Ideální počasí

Sychravé počasí kupodivu táborníkům vyhovovalo. „Paráda, ve vedru by se ve stanu nedalo spát,“ vysvětlila Veronika Šárková. A Kateřina Navrátilová doplnila: „Pršelo mnohem méně, než jsme čekaly, skoro jsme ani nezmokly.“

Tyhle dvě filmové fanynky byly ve Varech od středy. „Ve čtvrtek jsme daly čtyři filmy, v pátek pět a dneska chceme ještě zvládnout tři,“ líčila v sobotu Veronika. „Největší zážitek? Takhle to nemám, prostě festival jako celek. A když se ptáte, zda jsem potkaly nějaké filmové star, tak ne. Asi bychom je ani nepoznaly. My sem kvůli hvězdám nejezdíme.“

Výběr článků

Načítám