Článek
Kniha Bratři Bauerovi, příběh tří chlapců z Valtic, je první česky psanou publikací, která o bratrech v České republice vznikla. Je plná komiksů a ilustrovaných příběhů a autorky ji tvořily dva roky. Vedla je výtvarnice Zdeňka Žďárská Benešová. Originály akvarelů, které pro knihu dívky namalovaly, budou vystaveny v létě na zámku ve Valticích.
Autorkami knihy jsou studentky z Valtic a Lednice, sestry Anastasia a Maria Komarovy a Klára a Veronika Kružíkovy. Vedla je výtvarnice Zdeňka Žďárská Benešová.
Dům, kde se bratři narodili, ve Valticích dodnes stojí. „Málokdo ale zná jejich příběh. A to nám přišlo škoda,“ řekla výtvarnice Zdeňka Žďárská Benešová a napadlo ji vytvořit knížku, která by veřejnosti tento zajímavý příběh přiblížila. Vzpomněla si přitom na čtyři dívky, které k ní docházely do výtvarného kroužku, dvojice sester, v jednom případě dvojčata.
Anastasia a Maria studují výtvarné školy, Klára a Veronika docházejí na gymnázium v Břeclavi. „Sama jsem z dvojčat, věděla jsem proto z vlastní zkušenosti, že sestry si pomáhají, a taky jsem věděla, že úkol bude těžký. Bylo mi jasné, že v těžkých chvílích se sestry podpoří,“ říká výtvarnice. „A bylo to skutečně tak,“ smějí se všechny čtyři autorky.
Synové lichtenštejnského malíře
Joseph, Franz a Ferdinand Bauerovi se narodili ve Valticích do rodiny předního lichtenštejnského malíře Lucase Bauera postupně v letech 1756, 1758 a 1760.
V osmnáctém století psali dějiny světové botanické ilustrace. Jejich nadčasové trojrozměrné kresby a akvarely rostlin a zvířat jsou velmi ceněné. Sběratelé za ně zaplatí i statisíce eur. Ve svých sbírkách je má britská královská rodina, knížecí rod Lichtenštejnů, ale i muzea v New Yorku, Londýně, Oxfordu, Vídni či Vaduzu. Dílům bratří Bauerových dominuje unikátní akvarelem malovaný herbář o čtrnácti svazcích s názvem Kodex lichtenštejnský.
Joseph, Franz a Ferdinand Bauerovi psali v 18. století dějiny světové botanické ilustrace.
Děvčata se ale musela nejdřív s jejich životy seznámit. Tři bratry měly mezi sebou rozdělené, Klára se zaměřila na texty. A jak Joseph, Ferdinand a Franz vypadali? Tím si byly dívky jisté jen u Ferdinanda, jehož portrét se dochoval.
Každá svého „hrdinu“ za něco obdivovala. „U Josepha mi bylo sympatické to, že studoval v zahraničí, což nebylo v té době tak časté,“ říká Maria. „A Ferdinand byl cestovatel, obdivuji jeho cestu do Austrálie,“ uvedla Veronika.
Jak bratři vypadali, si musely autorky akvarelů domyslet podle portrétu Ferdinanda, který se jako jediný dochoval.
Komiks pro mládež
Kniha Bratři Bauerovi, příběh tří chlapců z Valtic je plná originálních kreseb dívek s odlehčeným doprovodným textem prostřednictvím komiksu. „Je proto určená spíš dětem, mládeži nebo laické veřejnosti,“ říká výtvarnice Benešová.
Dívky ve svém komiksu využívají i QR kódy, kterými odkazují na webové stránky napříč celým světem, kde se čtenáři o bratrech Bauerových mohou dozvědět více a kde si mohou prohlédnout i jejich další práce.
Zajímavá je i předsádka knihy. Pracovaly na ní jihomoravské děti z mateřských a základních škol z Valtic a okolí. Zadání bylo nakreslit různé květináče, stejně jako je kreslili bratři Bauerovi.
Do tvorby knihy byly zapojeny i děti z Valtic a okolí, kreslily květináče podobné těm od bratrů Bauerových.
Mentorem knihy je Hans Walter Lack, berlínský profesor botaniky a jeden z největších odborníků na bratry Bauerovy. „Kniha je obrovským počinem, který přenese bratry Bauerovy ze světa zpátky do Valtic,“ řekl při slavnostním křtu Lack.
Z knihy se čtenář dozví nejen o životě tří sourozenců, o jejich umění, ale i o jejich zálibě v cestování.
„Protože každý z nich v dospělosti působil někde úplně jinde. Zatímco z Josepha se stal malíř knížete z Lichtenštejna a ředitel jeho sbírek ve Vídni, Franz byl odborníkem na používání mikroskopu a botanickým malířem na dvoře anglického krále Jiřího II. Ferdinand zase putoval na objevné plavby do Austrálie a Řecka, aby tam zdokumentoval místní flóru a faunu,“ řekl Michal Růžička, zvláštní zmocněnec rodiny Lichtenštejnů v České republice, jejíž Filantropická nadace spolu s městem Valtice a nadací Czech Greamways vznik knihy podpořila finančně.
Vzkříšení odkazu sourozenců vydáním knihy nekončí. Město Valtice chce na rodný dům instalovat pamětní desku, na zámku ve Valticích se plánuje instalace stálé expozice.