Článek
V jednom stojí: „Učíme se nevšímat si prohlubující se šílenosti vládců, a naopak sami sebe přesvědčujeme, jak jsou moudří a prozíraví. Jako oficírský pucflek ze Švejka lžičkou sr…k svého pána denně hltáme jejich vylhané konspirační teorie, až si na ně zvykneme tak, že si sami řekneme o nášup. Protože komu věřit, když neuvěříme jim?! Není lepší žrát výkaly než se ukládat ke spánku s pomyšlením, že naše životy jsou v rukou šílenců? Jenže právě takhle začíná šílenství masové…“
Gluchovskij zde reaguje na ruskou společnost po zahájení války proti Ukrajině. Ale nepopisuje obecnější jev, vůči němuž nemusí být imunní i občané jiných zemí? Gluchovskij žije v exilu, předloni byl odsouzen k osmi letům žaláře. Důvod: vědomě šířil „nepravdivé informace o jednání ozbrojených sil Ruské federace“. Neboli: šířil informace, jak se armáda reálně chová.
V logice toho, o čem píše Gluchovskij (mimo jiné autor sci-fi trilogie Metro), přišla nedávno zpráva, že rovněž v nepřítomnosti, neboť také pobývá v exilu, vyfasoval v Moskvě spisovatel Boris Akunin čtrnáct let vězení. Tvůrce série historických detektivek o Erastu Fandorinovi (vyšla i česky) podle soudu podporou Ukrajiny ospravedlňoval terorismus či napomáhal takové činnosti.
Jsou to brutální rozsudky. Když si je v tuzemských poměrech něčím přiblížit, tak leda nejhorším útlakem z přelomu čtyřicátých a padesátých let. Nejde však o rozsudky absurdní. Mají svoji logiku. Teroristický stát viní z podpory terorismu toho, kdo poukazuje na jeho teroristické praktiky.