Článek
Hudební program osloví milovníky nejrůznějších žánrů a stylů. Nabídne například The Stylists. Formaci kolem skladatele a hráče na syntezátory Moimira Papalesca, která kombinuje dynamický electro pop s prvky disca, funku s úchvatným zpěvem Tonyi Graves. Jako by se na jednom pódiu potkali Kraftwerk s Donnou Summer.
Monika Načeva v Boskovicích představí svou loňskou desku Jdem temným dnem. Pokračuje s ní v projektu zhudebňování básní umělců pronásledovaných minulým režimem, zhmotněném před pěti lety na jejím předchozím albu Zdivočelí koně.
Základ v podobě knihy Nebe pod Berlínem má i projekt Jaroslav Rudiš & U-Bahn, v němž oceňovaný spisovatel spojil své síly s kytaristou skupiny Priessnitz Petrem Kružíkem, aby dali vzniknout tomuto literárnímu punku s Rudišovou dramatickou deklamací.
Jakuba Königa můžete znát jako zpěváka a autora písniček kapel Kittchen nebo Zvíře jménem Podzim. V Boskovicích se objeví s kapelou Hvězdy, s níž připravuje na podzim druhou desku Astronauti.
Držitelka tří cen Anděl v kategorii alternativní hudba, brněnská skupina Květy je oceňována pro mnohovýznamové texty, naléhavý zpěv a kontrastní prolínání jemných a syrových ploch.
S bandem, jehož jádro tvoří právě členové kapely Květy, zpěvačka Prune a trumpetista Christopher Strand, vystoupí písničkářka Martina Trchová. Zkoumání dívčího světa podstupuje trio Hihihahaholky, kombinující rap, jazzové prvky a tvrdé trapové beaty.
Mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou se s vlastními autorskými texty pohybuje pianistka a zpěvačka Bára Zmeková, která vystoupí v neděli v evangelickém kostele. V synagoze pak v duu s kytaristou Miroslavem Chyškou zahraje zpěvačka a violoncellistka Dorota Barová.
Z mladších kapel zaujmou pražští Branko’s Bridge kombinací psychedelického rocku, disca a post punku, plzeňští Ida the Young přímočarými vokály, podmanivými texty a barvitou instrumentalizací, ve které se nebojí mísit žánry.
Ze zahraničí přijede londýnská dvojice O., jejíž hudba se přelévá od jazzových a tanečních pasáží až k těm doommetalovým. V letním kině je doplní italská indie-folková skupina Psychopathic Romantics.
Na UNI scéně v Panském dvoře vystoupí post-punková čtveřice z francouzského Dijonu Diamond Dog nebo polští post-rockeři November Might Be Fine. Ze sousedního Slovenska přijede dark alternativní legenda Ľahká múza a se svým tanečním setem FVLCRVM.
Vedle hudebního programu bude pestrý i ten výtvarný, filmový a divadelní. Návštěvníci se mohou těšit na tvorbu Loli Kantor, izraelsko-americké fotografky, jejíž snímky zachycují život židovských komunit ve střední a východní Evropě. Filmový program se zaměří na zapomenuté české snímky a jubilejní retrospektivu Jana Švankmajera.
Tématem divadelní scény bude letos dialog v různých podobách a schopnost ho vést. V autorské performanci Chuck My Life mezinárodního uskupení Arman Kupelyan a kol. se setkává pohybový jazyk butō s klaunstvím. Na boskovickém hradě se rozehraje absurdní drama o smyslu života i vlastního hraní Carl and Joe: On the road…, v němž se představí Václav Zimmermann a Jáchym Sůra.
Proběhnou i přednášky. Historik Petr Blažek pohovoří o spolupráci Zbyňka Fišera alias Egona Bondyho se Státní bezpečností, novinář Martin Fendrych o předvolební situaci a střetu nacionálního konzervativismu s progresivismem a vysokoškolská pedagožka Irena Kalhousová o izraelsko-palestinském konfliktu.