Článek
„Současný stav světa není dobrý. Nejsem hrdý na to, co zanecháváme našim dětem… Máme vše potřebné k tomu, abychom pochopili, kam svět směřuje. Dnešní společnosti jsou rozdělené a zradikalizované. Tento film je také závazkem proti jakékoli formě fundamentalismu,“ uvedl při sobotním děkovném projevu v Cannes Cristian Mungiu.
Předávání cen začalo v tamním přímořském letovisku po osmé hodině večer. Výsledky byly známé za hodinu a půl.
V hlavní soutěži se utkalo 22 filmů, mezi nimiž nechyběly Autofiction (režie Pedro Almodóvar), Minotaur (režie Andrej Zvjagincev) nebo Soudain (režie Ryusuke Hamaguchi). Patřily od začátku k favoritům a při sobotním rozdělování cen tyto předpoklady potvrdily.
Huppertová a Streisandová
V úvodu ceremoniálu se jedna legenda vyznala k obdivu k druhé. Francouzská herečka Isabelle Huppertová (73) vzdala hold americké herečce Barbře Streisandové (84). „Dokonalost u ní není vadou, je to etický kodex. Je to také určitá forma odvahy,“ uvedla Huppertová na adresu své kolegyně, citoval ji deník Le Monde, jenž ceremoniál přenášel on-line.
Ta měla do Cannes osobně dorazit, nakonec ovšem cestu nepodnikla. „Na doporučení lékařů, vzhledem k tomu, že se stále zotavuji ze zranění kolena, se letos bohužel nemohu zúčastnit filmového festivalu v Cannes. Je mi však velkou ctí přijmout čestnou Zlatou palmu,“ napsala před pár dny organizátorům akce v omluvence Streisandová.
Huppertová ji tak na pódiu „zastoupila“.
Z Cannes do Varů
Jako tradičně se akce stala vedle filmového svátku také velkou módní a společenskou přehlídkou. Jisté také je, že se alespoň některé tituly dostanou také k českým divákům. Budou k vidění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, jak bývá zvykem.
Věra Míšková v Cannes, 2026
- Novinky.cz měly na místě svou filmovou kritičku. Ta v uplynulých dnech přinášela našim čtenářům nejčerstvější zpravodajství. Tady je ohlédnutí za její letošní filmovou "misí".
- První Zlatou palmu dostane v Cannes Peter Jackson - Novinky
- Čestnou Zlatou palmu předal režiséru Peteru Jacksonovi Frodo z Pána prstenů - Novinky
- Cannes mají za sebou první zklamání, ale i favorita cen - Novinky
- Travolta dostal nečekaně Čestnou Zlatou palmu. Svým filmem okouzlil festival v Cannes - Novinky
- Glosa z Cannes: Nůžky mezi distribucí a festivaly už se rozevřely - Novinky
- Tématem řady festivalových filmů v Cannes je manipulace - Novinky
- Streisandová nepřijede, Reinsveová znovu okouzlila festival v Cannes - Novinky
- Almodóvar si drží laťku, Zvjagincev se zařadil k favoritům - Novinky






