Hlavní obsah

Český úspěch na festivalu v Benátkách. Film Hranice získal cenu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Benátky
Aktualizováno

Film Hranice polské režisérky Agnieszky Hollandové získal v sobotu Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Benátkách. Snímek připomíná dramatické osudy uprchlíků na polsko-běloruské hranici, kteří se snaží dostat za lepším životem do Evropské unie. Na jeho vzniku se podíleli i Češi.

Foto: Guglielmo Mangiapane, Reuters

Režisérka Agnieszka Hollandová se Zvláštní cenou poroty na filmovém festivalu v Benátkách

Článek

„Víte, filmy jsou tu od toho, aby sdílely zkušenosti a probouzely v lidech empatii v těch sférách, které neznají nebo se jich bojí, aby odzbrojily iracionální obavy, aby vybudily určitý druh emocí, které přesahují individuální zkušenost. Nevím, jak změnit svět, ale vím, jak vyprávět příběhy pomocí filmu, a tak to dělám. A jsem hrdá na to, že příběh, který jsem ve filmu Hranice vyprávěla, zaujal i porotu. Je to velká podpora tomuto filmu. Děkuji všem, kteří na filmu spolupracovali, a sdílím s nimi svou radost. Také už se těším, až s mými spolupracovníky začneme natáčet další film,“ řekla v reakci na ocenění Agnieszka Hollandová.

Foto: Bioscop

Agnieszka Hollandová a delegace k filmu v Benátkách

Režisérka a scenáristka narozená ve Varšavě natáčí po celém světě, s Čechy ale cítí silnou vazbu, a to nejen vzhledem ke svému studiu na FAMU, ale právě i díky českým koproducentům a partnerům.

Trailer k filmu Hranice Video: Bioscop

Pro Agnieszku Hollandovou byla Hranice třetím filmem, který byl zařazen do výběru hlavní soutěže benátského festivalu. V roce 1992 zde již soutěžila s filmem Oliviére, Oliviére a v roce 2002 se snímkem Julie na cestě domů.

Woody Allen v Benátkách: Nahá prsa, triumf i padesátý film, poslední

Film

Výrazná česká stopa

Snímek vznikl s podporou českého Státního fondu kinematografie a v koprodukci České televize.

Uznávaná polská režisérka Hollandová v děkovném projevu připomněla desetitisíce migrantů, kteří v uplynulých letech zemřeli ve snaze dostat se do Evropy. Cenu věnovala aktivistům, kteří na polsko-běloruské hranici pomáhají běžencům.

Foto: Agáta Kubišová

Záběry z filmu Hranice

Na vzniku filmu se také podílela česká produkční společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové.

Foto: Bioscop

Agnieszka Hollandová a delegace k filmu v Benátkách

„Někomu by se mohlo zdát, že téma filmu je České republice velmi vzdálené, ale vzdušnou čarou je to od našich hranic jen něco málo přes 400 kilometrů. A hlavně – jde o něco více než o faktické kilometry. Přímočarost Hranice mne dojala a má společnost Marlene Film Production se bez váhání stala hrdým koproducentem tohoto snímku. Děkujeme za toto ocenění, jsem nesmírně pyšná, že se nám naše spolupráce, s Agnieszkou, daří, jak na té divácké, tak na té festivalové úrovni a těším se na další film s ní, tedy na Franze,“ uvedla Cimbalová.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Šárka Cimbalová

Termín české premiéry je stanoven na 19. října 2023. Kromě ČR a Polska je již nyní potvrzeno uvedení filmu v dalších 20 zemích.

Stovky hodin příprav

Hranice je fiktivní příběh, scénář filmu je ale založen na skutečných událostech, které se dějí přímo vedle nás. Přípravy filmu zahrnovaly stovky hodin analýzy dokumentů, rozhovory s uprchlíky, pohraničníky, obyvateli pohraničí, aktivisty a odborníky.

Foto: Agáta Kubišová

Záběry z filmu Hranice

Ve snímku se prolínají tři pohledy – perspektiva uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků. Snímek je hlavně příběhem o lidech. O lidech prožívajících hraniční situace.

Producentka Šárka Cimbalová: Jsem ženská v mužském světě

Kultura

Režisérka Agnieszka Hollandová: O Praze se mi stále zdává

Styl

Reklama

Výběr článků

Načítám