Hlavní obsah

Soud potvrdil bývalé exekutorce za zpronevěru peněz 8,5 roku vězení

10. 11. 2021, 11:53 – Olomouc

Bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená si za zpronevěru a zneužití pravomoci odpyká 8,5 roku vězení. Trest uložený olomouckým krajským soudem jí ve středu potvrdil v odvolacím jednání vrchní soud. Podle pravomocného verdiktu žena způsobila škodu přes 26 milionů korun.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená před senátem Vrchního soudu v Olomouci

Článek

Studená se u odvolacího soudu domáhala pouze snížení trestu. Peníze získané z exekuční činnosti posílala žena podle rozsudku na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci i na bankovní účet svého přítele.

Vrchní soud v Olomouci zároveň během projednávání případu nepřijal její prohlášení viny s tím, že měl pochybnosti, zda je míněno vážně, uvedl předseda senátu.

Soud potvrdil bývalému exekutorovi 11 let vězení, vymožené dluhy si nechal pro sebe

Podle obhajoby byl uložený trest nepřiměřeně přísný, a to bez ohledu na to, zda soud přijal prohlášení o vině, nebo naopak. „Z její strany došlo k tomu, že pochopila, že konečná zodpovědnost je vždy na ní jako na vedoucí exekutorského úřadu. K pochybení došlo, šlo ale o manažerské selhání," uvedl obhájce obžalované.

Exekutor z Ostravy, který měl sám dluhy, stanul před soudem kvůli zpronevěře 14 miliónů

Bývalá exekutorka při středečním jednání na soudce apelovala, aby jí trest snížili. Poukazovala na své rodinné poměry i snahu peníze splácet. „Nikdy mé jednání nebylo vedeno snahou získat majetkový prospěch. Uvědomuji si ty chyby, neměla jsem nikdy nastoupit do pozice manažera," uvedla Studená.

Dodala, že škodu splácí ze současného výdělku, a to již několik let. Naopak žalobce s trestem i zákazem činnosti souhlasil. „Trestná činnost byla páchána po celou dobu výkonu funkce soudní exekutorky, soud se zabýval i tím, jakým způsobem byla ohrožena důvěra v právní stát a justiční systém," podotkl žalobce.

Exekutor z Bruntálu dostal šest let vězení za zpronevěru

Podle žalobce zmařila žena vyplácení peněz v 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun.

Obžaloba postihovala jednání 56leté bývalé přerovské soudní exekutorky při výkonu exekuční činnosti v letech 2009 až 2013. Studená podle žalobce jako jediná rozhodovala o odchozích platbách a výběrech peněz, tato vymahatelná plnění však nevyplácela, ale používala na chod úřadu, na rekonstrukci úřadu v Komenského ulici v Přerově nebo je převáděla na bankovní účet svého přítele.

Exekutor zpronevěřil 80 miliónů a zmizel, tvrdí ministerstvo

Svým jednáním bývalá exekutorka poškodila podle žalobce jednotlivce, státní správu i řadu firem. S nárokem na finanční odškodnění se připojilo ministerstvo spravedlnosti, banky či okresní správa sociálního zabezpečení.

Z firem jde především o pivovarnickou skupinu středomoravských pivovarů PMS Přerov, do které spadá Pivovar Litovel, Pivovar Zubr a Pivovar Holba z Hanušovic.

Rozsáhlý případ mapovali policisté několik let. Na kauzu se zaměřili jihomoravští specialisté z odboru hospodářské kriminality na základě žádosti o změnu místní příslušnosti kvůli možné podjatosti jejich kolegů.

Ze seznamu exekutorů podle webu profesní komory Studená vypadla v roce 2013, v jejím obvodu ji nahradil jiný exekutor.

Reklama

Související články

Výběr článků