Hlavní obsah

Policisté, kteří lustrovali nepohodlné lidi, jsou opět stíháni

Právo, Patrik Biskup

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Plzeň

Jako na houpačce je to se šesticí policejních důstojníků z Plzně, které státní zástupce obžaloval z toho, že na objednávku zjišťovali v interních databázích citlivé údaje určené ke kompromitaci „nepohodlných“ osob.

Článek

Původní rozhodnutí plzeňského okresního soudu, který v červnu ještě před projednáním obžaloby jejich trestní stíhání od stolu zastavil, už totiž neplatí. Zrušil ho nadřízený krajský soud.

„Neztotožnili jsme se s právním názorem okresního soudu, podle něhož nemohlo jít o žádný trestný čin,“ řekl Právu krajský soudce Marcel Žán. Podle něho musí okresní soud nařídit ve věci hlavní líčení a během něho provést dokazování. Tím pádem policisté dál zůstávají v pozici obviněných a budou se muset obhajovat před soudem. Rozhodnutí v jejich prospěch tehdy okresní soud mimo jiného zdůvodnil tím, že k některým důkazům, o které se státní zástupce opíral, nebylo možné přihlédnout.

Sledovali aktivistu, který "dělal problémy"

Případ začala před více než dvěma lety rozplétat policejní inspekce. Do jejího hledáčku se dostaly dvě skupiny podezřelých. Ta první se snažila zkompromitovat nepohodlné úředníky, kteří stáli v cestě člověku trestanému za ukládání nelegálních odpadů. Druhá parta pak usilovala o odstranění ekologického aktivisty, který „dělal problémy“ developerské firmě.

V prvním případě hrál hlavní roli bývalý elitní detektiv z plzeňské expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Na něj se v červnu 2008 obrátil podnikatel ze západních Čech, aby mu zjistil údaje o osobách, které jako zaměstnanci správních orgánů udělovaly miliónové pokuty za porušení zákonů v oblasti životního prostředí společnostem, v nichž dotyčný podnikatel působil nebo působí.

Mezi lustrovanými byli například lidé z vedení odboru životního prostředí tachovského městského úřadu, zaměstnanci ministerstva životního prostředí či pracovníci České inspekce životního prostředí.

Druhá větev se točila kolem podnikatele z Rokycanska. Ten dvěma plzeňským policistům zadal úkol, aby shromáždili informace a osobní údaje ekologického aktivisty. Podnikatel jim poté poskytl vozidlo a videokameru, aby oba policisté mohli ekologa špehovat.

„Na základě vylustrovaných údajů prováděli sledování za účelem jeho zdiskreditování jako osoby vystupující za ekologické sdružení komplikující výstavbu hypermarketu,“ konstatoval už dříve dozorující státní zástupce s tím, že lustrace všech osob byly provedeny na objednávku.

Reklama

Výběr článků

Načítám