Hlavní obsah

Odposlechy Nečasové a spol. byly nezákonné, rozhodl Nejvyšší soud

18. 6. 2020, 14:04 – Brno • Aktualizováno 18. 6. 2020, 17:30

Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauzy, kterou spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a která přispěla k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS).

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Obvodní soud pro Prahu 1 pokračoval 15. listopadu v projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která vedla k pádu vlády Petra Nečase. Na snímku Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý premiér Petr Nečas čekají na soudní jednání.

Článek

O vývoji v případu informovala ve čtvrtek Česká televize. Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček Novinkám sdělil, že případ nemůže komentovat, protože rozhodnutí nebylo doručeno účastníkům řízení. Samotné rozhodnutí podle něj padlo 27. května.

Nečasová podala k Nejvyššímu soudu dovolání poté, co jí loni pražský městský soud uložil tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Údajně křivou výpověď expremiéra Nečase projedná soud veřejně

Krimi

ČT uvedla, že podle Nejvyššího soudu bylo nezákonné to, že odposlechy byly u soudů použity u posuzování jiné trestné činnosti, než ke které byly ostravským soudem povoleny.

Spis podle ČT zůstane na Nejvyšším soudu, který ještě rozhodne o samotném dovolání někdejší šéfky Nečasova kabinetu. Obhájci Nečasové ale nyní mají možnost stáhnout dovolání a žádat o obnovu procesu, uvedla televize.

Soud zpřísnil Nečasové i zpravodajcům podmínky za zneužití rozvědky

Krimi

Mluvčí Nejvyššího soudu nechtěl komentovat, jak soud rozhodl. Teprve ve středu totiž začal soud rozesílat své rozhodnutí účastníkům řízení. Rozhodnutí padlo v senátu Jiřího Pácala, potvrdil Tomíček.

Městský soud v Praze zatím nebude rozhodnutí komentovat. „V tuto chvíli se nebudeme vyjadřovat," sdělila ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.

Rozsudek v kauze Nagyová (22. listopadu 2017)Video: Novinky

„Vzali jsme toto rozhodnutí soudu, respektive senátu doktora Pácala, na vědomí s tím, že má na věc odlišný názor než soudci a soudy nejrůznějších instancí, které se touto kauzou v minulosti zabývaly," řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Právě žalobci z Olomouce kauzu zpravodajství dozorovali.

„Obnova řízení ještě v tuto chvíli asi není na pořadu dne, protože se ve věci, pokud je mi známo, projednává dosud dovolání. Takže uvidíme, zda senát, který bude o dovolání rozhodovat, bude mít na věc stejný názor, nebo jej bude mít jiný," doplnil Ištvan.

Soud znovu vyhověl Nečasové ve sporech o daň z luxusních darů

Krimi

Nečasová podle žalobců zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase Radky. Spolu s Nečasovou byli v kauze obžalováni bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek.

Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni tři podali dovolání.

Nečasová čelí obžalobě také v dalších kauzách. V případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž policie obvinila také lobbistu Ivo Rittiga, loni v listopadu pražský městský soud oba nepravomocně obžaloby zprostil. Obžalována byla také z krácení daně kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala.

Reklama

Výběr článků