Hlavní obsah

Lovci si v Česku pronajali honitbu, aby mohli lovit tygry. Doma měli desítky chráněných zvířat

14. 9. 2021, 13:51 – Praha

Dvanáct lidí obvinila policie v souvislosti s nelegálním lovem chráněných zvířat na území České republiky. V úterý to uvedl vedoucí oddělení koordinace celních podvodů Pavel Kuchynka. Podle vyšetřovatelů skupina organizovala pro zájemce ze Slovenska lov nelegálně dovezených tygrů. Plánovaný lov se ale neuskutečnil, protože se dodavatel rozhodl tygry vyvézt legálně. Při domovních prohlídkách byly nalezeny desítky chráněných druhů.

Záběry Celní správy z domovních prohlídekVideo: Policie ČR

 
Článek

Na případu skupiny lovců, kteří působili na území Česka i Slovenska, pracovali celníci spolu se slovenskými policisty od srpna 2017. Vycházeli z informací, že v České republice se na konec roku 2017 plánuje lov tří tygrů v pronajaté honitbě.

Na nespecifikovaném místě je měli lovit zájemci ze Slovenska, kteří za možnost lovu předem zaplatili. Honitba přitom podle vyšetřovatelů neměla být ohraničená ani nijak zabezpečená.

V případu zabíjení tygrů snížil soud Berouskovi podmínku

Krimi

Podle celníků se však nejednalo o první případ lovu exotických zvířat v Česku.

„Podobně zvrácené lovy byly v České republice uskutečňovány v minulosti již několikrát. Pro některé lovce bohužel znamená ulovení velké kočkovité šelmy významný zážitek, za nějž jsou ochotni zaplatit značnou částku,” konstatovala mluvčí celníků Martina Kaňková.

Případ zastřeleného rysa Oldy policie odložila, pátrání mezi majiteli pušek nepomohlo

Krimi

Vyšetřovatelé při prověřování zjistili totožnost jednotlivých lidí, kteří plánovali také další akce.

Spolu s lovci patří k podezřelým zprostředkovatel, který lovcům domluvil kontakt s organizátorem a zároveň měl podle vyšetřovatelů ulovené šelmy preparovat.

Organizátor, který měl zprostředkovat získání tygrů a zajistit bezproblémový průběh lovu, inkasoval zálohu 30 tisíc eur (zhruba 760 tisíc korun), uvedli celníci. Dodavatel, který měl tygra obstarat, podle nich dostal zálohu 100 tisíc eur.

Foto: Celní správa

Rys nalezený při domovní prohlídce

V případu bylo v dubnu 2019 provedeno devět domovních prohlídek, při nichž vyšetřovatelé zajistili 204 exemplářů chráněných živočichů, mezi nimi například medvědy, vlky, rysy nebo tetřevy.

V jednom domě také nalezli 13 mrazáků plných mrtvých zvířat. Při další akci loni v červenci byly zajištěny další preparáty zvířat.

Rysa z mrazáku šéfa myslivců někdo zastřelil

Krimi

„Byla to chráněná zvířata z různých částí světa. Část dovozů probíhala legálně s patřičnými povoleními, jiné však byly realizovány nelegálně bez povolení. Dovezené trofeje zpracovával preparátor v preparátorské dílně a poté je dodával klientům,” doplnila Kaňková.

Hodnotu živočichů stanovili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zhruba na 7,6 milionu korun.

Foto: Celní správa

Jeden z nalezených dravců

Při prověřování celníci a policisté také zjistili, že se v České republice nelegálně loví volně žijící chránění živočichové.

Podle vyšetřovatelů byla na Prachaticku v listopadu 2018 usmrcena samice rysa ostrovida Michelle, která v té době vodila mládě. To bez matky podle Terezy Minárkové z organizace ALKA Wildlife nemělo šanci na přežití.

Foto: Celní správa

Jeden z nalezených dravců

Letos celníci odhalili, že loni byl na Šumavě usmrcen další rys. Při dvou domovních prohlídkách na konci června zajistili několik exemplářů chráněných druhů, včetně jednoho rysa.

Nebyl to však jedinec, o jehož usmrcení věděli. Společenská a kulturní škoda byly podle celníků v tomto případě vyčísleny na téměř 800 tisíc korun. V případě dosud nebyl nikdo obviněn, nadále je ve fázi prověřování.

Reklama

Výběr článků