Článek
Drcman a Šerák se zpovídají z provozování podvodných sbírek Dopřej léčbu, Anděl naděje a Stromky štěstí. U soudu se k rozsáhlým podvodům v plném rozsahu přiznali.
„Omlouvám se. Neuvědomoval jsem si důsledky svého jednání a budu se snažit, abych všechno napravil,“ řekl Šerák. Peníze podle svých slov utratil. „Použil jsem je pro rodinu, pro děti,“ dodal muž, který byl vyšetřován na svobodě.
Podobně svědomí zpytoval i Drcman, kterého eskorta přivedla do jednací síně z vazební věznice. Po svém zadržení všechno svaloval na Šeráka s tím, že o podvodných úmyslech neměl tušení, nakonec ale pod vidinou nižšího trestu otočil a doznal se také.
Dominik Šerák u soudu
K podvodům si dvojice zřídila v Opavě a Ostravě call centra. Pod záminkou dobročinných sbírek oba prostřednictvím operátorek, které zaměstnávali, vylákali od veřejnosti téměř osm milionů korun a o vylákání dalších čtyř milionů se pokusili.
Na podezřelou sbírku s názvem Dopřej léčbu, která na svém webu popisovala příběhy těžce nemocných, přičemž fotografie byly staženy a příběhy okopírovány z dobročinné platformy Donio, případně z dalších webů, upozornily Novinky už v roce 2023.
Po medializaci podvodné sbírky oba muži s vybíráním peněz na nějakou dobu přestali a webové stránky projektu Dopřej léčbu byly vypnuty. Dlouho jim to ale nevydrželo.
Loni v lednu například založili nový projekt s názvem Anděl naděje, kde žádali důvěřivce o finanční pomoc pro dětské domovy. Další sbírka, jejíž pomocí útočili na city lidí a vybírali peníze, zase nesla název Stromky štěstí.
Michal Drcman u soudu
„Obžalovaní jednali ve společném zištném úmyslu a prostřednictvím call center, která provozovali pod hlavičkou společností DeLack, PressNow a Velimatis, organizovali telefonické oslovování občanů s výzvou k finanční podpoře projektů Dopřej léčbu, Stromky štěstí a Anděl naděje,“ píše se v obžalobě.
„Operátorky call center, najaté pod příslibem přivýdělku, kontaktovaly občany s nevyžádanými hovory, v nichž uváděly nepravdivé informace o účelu sbírek,“ stojí v obžalobě s tím, že v případě souhlasu s příspěvkem byly lidem zasílány balíčky na dobírku obsahující symbolické dárky, například srdíčko nebo andělíčka, a děkovný dopis.
Zásilky byly distribuovány prostřednictvím společností PPL a GLS, částky se pohybovaly od 1 299 do 1 949 korun. „Celkem bylo takto doručeno 4092 zásilek, přičemž poškozeným byla způsobena škoda ve výši 7 846 521 korun. V dalších 2246 případech byly učiněny pokusy o doručení zásilek, ale adresáti si je nakonec nepřevzali a dobírku neuhradili,“ píše se v obžalobě, takže dalších 4,1 milionu korun zůstalo ve stadiu pokusu.
Zatímco státní zástupkyně žádá pro oba odsouzené nepodmíněné tresty v délce 4,5 roku a pět let, obhajoba žádá pro Šeráka jen podmínku, a to kvůli tomu, že na jeho příjmech je závislá jeho partnerka s dětmi. Verdikt soud vyhlásí v pátek dopoledne.