Hlavní obsah

Podvodník se vloudil do cizí konverzace. Vylákat peníze pak pro něj byla hračka

3:28
3:28

Poslechněte si tento článek

Jednoduchý podvod stačil k tomu, aby žena neznámému pachateli poslala bez váhání takřka třicet tisíc korun. Vloudil se jí totiž do konverzace na WhatsAppu, vydával se za její nadřízenou a pouze jediná věta mu stačila na to, aby peníze získal.

Foto: Envato Elements

Ilustrační snímek

Článek

Podobné podvody na WhatsAppu se přitom po sítích šíří několik posledních týdnů. A pravidelně před nimi varují banky i policisté. Přesto policejní statistiky plní neustále další a další případy podvedených lidí.

Nejnověji zaznamenaná příhoda se stala ženě v Jablonci nad Nisou, která celou věc nahlásila tamní policii. Domnívala se, že prostřednictvím aplikace WhatsApp komunikuje se svojí nadřízenou, která ji mimo jiné požádala o zaslání peněz na účet.

Foto: Policie ČR

Konverzace s podvodníkem

„Ovšem místo ní o půjčení 28 tisíc korun žádal dosud neznámý pachatel. Ten po ženě v sobotu večer krátce před devatenáctou hodinou požadoval uvedenou půjčku s tím, že peníze jí vrátí následující den. Ženě zaslal účet, na který má peníze poslat, a to jako rychlý převod. Požadoval také zaslat potvrzení o převodu z banky,“ popsala mluvčí Policie ČR Dagmar Sochorová.

V pondělí přišel šok

Toho, že konverzuje v chatu s někým jiným, si ani oběť nevšimla, protože ve stejnou dobu zrovna se svou nadřízenou skutečně konverzovala a nic nenasvědčovalo tomu, že najednou píše někdo jiný. Navíc byla žena v časové tísni, nic si proto ani neověřila a v domnění, že o peníze žádá její nadřízená, celou požadovanou částku obratem poslala.

Ovšem hned v pondělí po příchodu do práce velice rychle zjistila, že byla podvedena. Od nadřízené se dozvěděla, že ji o žádnou půjčku nežádala. V ten okamžik rovněž zjistila, že se neznámý pachatel nezjištěným způsobem dostal do její aplikace WhatsApp.

Po pachateli již pátrají jablonečtí kriminalisté pro podezření ze spáchání podvodu. Pokud jej dopadnou, hrozí mu až dvouleté vězení.

Zneužití identity

Podvody na WhatsAppu jsou poměrně promyšlené. „Pachatelé posílají zprávy s odkazem pod záminkou např. hlasování v nějaké soutěži. Jakmile uživatel na odkaz klikne, jeho telefonní číslo je napadeno, zmocní se ho útočník a začne rozesílat žádosti o půjčky na nižší desítky tisíc korun jeho kontaktům,“ varovali pracovníci ČSOB.

Celý trik spočívá ve zneužití identity. „Podvodníci napadnou skutečný WhatsApp účet vašich známých. Stačí, aby vaši známí klikli na odkaz a zahlasovali. Tím podvodníkům nevědomky umožní převzít kontrolu nad svým účtem. Následně vám z uloženého čísla přijde zpráva s naléhavou prosbou o peníze. Ve skutečnosti ale komunikujete s podvodníky, kteří se snaží obohatit na váš účet,“ stojí ve varování Moneta Banky.

„Jakmile peníze odešlete, přijdete o ně. Nikdo z vašich blízkých nebo známých vás o půjčku reálně nežádal. Zprávy psali podvodníci, kteří získali přístup do WhatsApp účtu odesílatele a začali obepisovat jeho kontakty s jediným cílem – připravit je o peníze,“ konstatovali pracovníci České spořitelny.

Foto: ČBA, Novinky

Ukázka podvodných zpráv na WhatsAppu

Zkontrolujte připojená zařízení

Obezřetnost je tedy rozhodně namístě. Zkontrolovat připojená zařízení na WhatsAppu lidé mohou jednoduše v nastavení aplikace, kde se nachází přímo položka s názvem „Připojená zařízení“.

Po kliknutí lidé přesně uvidí, na jakých přístrojích je jejich WhatsApp účet používán. V případě potřeby je přímo v nastavení možné neznámá zařízení okamžitě odebrat a zamezit tak v dalším přístupu k účtu.

„V případě, že jste se stali obětí podvodu, obraťte se na Policii ČR,“ stojí v doporučení České národní banky (ČNB).

Výběr článků

Načítám