Hlavní obsah

Krádeže, přepadení i vraždy přehledně. Policie zveřejnila mapu kriminality

1. 12. 2020, 12:25

Policie v úterý zveřejnila on-line mapu kriminality v Česku, z níž se veřejnost může dozvědět počty zločinů a přestupků v jednotlivých obcích i jejich částech. Lze v ní najít i to, kdy byl daný druh trestného činu nahlášen a zda policie dopadla pachatele. Další části map, které ale nebudou přístupné všem, pak mají sloužit obcím a policii - například při plánování činnosti strážníků či preventivních opatřeních.

Foto: kriminalita.policie.cz

Policejní mapa kriminality

Článek

Policie zprovoznění mapy oznámila na svém webu.

Mapy kriminality mají tři úrovně. První je dostupná komukoli bez přihlášení. Na ní lidé najdou informace o počtech zločinů a přestupků v určité oblasti za období, jaké zvolí. Mohou si také vybrat, které konkrétní zločiny chtějí na mapě zobrazit. K dispozici jsou údaje o široké škále činů od vražd přes krádeže až po dopravní nehody a přestupky.

V Kolíně výrazně klesá kriminalita. Ministři chtějí tamní projekt přenést i do jiných měst

Zájemce si může zobrazit třeba informace o celé skupině zločinů, například o krádežích, nebo o konkrétním typu činu - třeba o krádežích aut. Při kliknutí na konkrétní obec mapa ukáže také údaje za části obcí.

Vzhledem k ochraně osobních údajů a ochraně obětí zločinů se ale na mapě nezobrazí konkrétní místo činu. V detailním zobrazení za obce se následně lidé dozvědí datum a čas oznámení zločinu či přestupku a to, zda byl objasněn.

Foto: Policie ČR

Policie představila na webu mapu kriminality.

Lidé si také mohou z webu stáhnout podklady map. „Data z map jsou v otevřeném formátu, čímž dáváme odborníkům možnost si je stáhnout a dál s nimi pracovat, například vytvářet mobilní aplikace pro veřejnost v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality,” sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Představitelé obcí a policie se po přihlášení dostanou k dalším podrobnějším úrovním map. „Hlavním cílem je zvyšovat objasněnost kriminality, cíleně plánovat policejní hlídky a preventivní opatření do těch skutečně nejrizikovějších míst, snižovat administrativu a naopak zvýšit pobyt policistů v ulicích," uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Koronavirus srazil kriminalitu. Až na vraždy

Zatím jsou k dispozici data pro vybrané pilotní obce. Po dokončení pilotního provozu ministerstvo vnitra a státní policie projekt vyhodnotí a výstupy upraví podle zkušeností a podnětů.

Reklama

Související články

V nouzovém stavu klesla trestná činnost

9. 5. 2020, 4:12

Za první měsíc pandemie nového typu koronaviru se v Česku stalo zhruba dva tisíce trestných činů, u kterých hrozí přísnější tresty. Z údajů Nejvyššího státního...

Výběr článků